Celejów – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie puławskim, w gminie Wąwolnica. Leży nad rzeką Bystrą, niedaleko od Kazimierza (w kierunku na Lublin) w północno-zachodniej części gminy Wąwolnica.
Współrzędne GPS:
N 51°19'48,45''
E 22°04'09,44''
Samodzielny Publiczny Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla Psychicznie i Nerwowo Chorych w Celejowie
Celejów 68
24-120 Kazimierz Dolny
tel. (+81) 881 02 11
W Celejowie znajduje się zespół pałacowo-parkowy z XVIII w. W końcu XV wieku istniał w Celejowie folwark Jakuba i Pawła z Chotczy herbu Nabram.
Po połowie XVI wieku ród ten wybrał Celejów na swoją główną siedzibę, w związku z czym rodzina Choteckich wzniosła tu z ciosów kamiennych dwukondygnacjowy dwór-zamek. Przed 1570 rokiem zamek przeszedł jako wiano Emarcjanny z Choteckich na własność Andrzeja Dunin-Borkowskiego.
W 1740 roku kolejni właściciele Tarłowie przebudowali dwór według projektu architekta Franciszka Mayera, a w 1800 roku ponownej rozbudowy podjęli się Lubomirscy.
W latach 1823-1831 zamek należał do Czartoryskich a w 1847 roku do Marcina Klemensowskiego.
Przebudowany na przełomie XVIII i XIX wieku przez Annę Sewerynową Potocką. Po pożarze w 1847 r. został odbudowany w 1890 r. przez Józefa Klemensowskiego i w takiej postaci przetrwał do dziś.
Obecnie mieści się tu ośrodek dla psychicznie i nerwowo chorych.
Powojenne losy Celejowa są niezbyt szczęśliwe: tuż po nadejściu władzy ludowej zdewastowany został pałac, istniejąca tu gmnia została zlikwidowana w 1954 roku. Kiedy tworzono Kazimierski Park Krajobrazowy wycięto z niego Celejów - planowano tu bowiem budowę uzdrowiska. Nic z tgo nie wyszło i Celejów został włączony w granice parku.
W połowie lat 90. miała się tu rozpocząć budowa szpitala kardiologicnego... ale sie nie rozpoczęła. Niedawno powstał pomysł wykorzystania wód geotermalnych, zalegających pod Celejowem. Źródla, zgodnie z planami, zasilą lecznicze i rekreacyjne baseny, wokół których powstaną hotele i odpowiednia infrastruktura. Budowa "Term lublelskich" to inwestycja równie poważna jak niedoszłe uzrowisko. Czy podzieli jego losy?
Ruiny dawnej papierni, ktora produkowała papier m.in. na potrzeby książęcej rezydencji Czartoryskich w Puławach.
Uruchomiona w 1828 działała do około roku 1850, kiedy to, z powodu braku zamówień została przekształcona w młyn.
A pomyśleć ,że teraz będą Termy Celejowskie. Już dawne odwierty z lat 80 wykazały, że woda mineralna jest jeszze lepszej jakości niż wydobywana z żyły Nałęczowskiej czy Drzewieckiej.
OdpowiedzUsuń35 year-old Software Test Engineer III Fianna Borghese, hailing from MacGregor enjoys watching movies like Investigating Sex (a.k.a. Intimate Affairs) and Shooting. Took a trip to Garden Kingdom of Dessau-Wörlitz and drives a Z8. kontynuuj czytanie
OdpowiedzUsuń