Tytułem wstępu

Na wstępie chciałam zaznaczyć, iż blog mój w żaden sposób nie aspiruje do miana jakiegoś poważniejszego przedsięwzięcia naukowego i ma głównie charakter hobbystyczny i w pełni amatorski. Intencją moją było, jest i będzie, zachęcenie czytelnika do odwiedzenia tych cudownych miejsc w Polsce oraz do zapoznania się z ich historią, klimatem. Poszczególne teksty (głównie w opisach miejscowości) pochodzą nieraz z trzech-czterech źródeł (całkowicie ze sobą przemieszanych), tak więc zdecydowałam się (przed wszystkim ze względu na czytelność i specyfikę przekazu www) nie podawać dziesiątków przypisów do każdego liczącego parę słów fragmentu. Informacje zamieszczone w w moim blogu dotyczące zamków pochodzą głównie z "Leksykonu zamków w Polsce" [ autorzy: Salm Jan, Kołodziejski Stanisław, Kajzer Leszek] oraz stron internetowych poświęconych temu zagadnieniu. Zaś wiadomości dotyczące samych miejscowości znajduję głównie w Wikipedii, na stronach tych gmin i miejscowości, bądź też ze stron prywatnych poświęconych danym miejscowościom czy obiektom. Jeżeli jednak, ktoś poczuje się urażony gdy wykorzystam jego wiadomości, proszę o kontakt. Napiszę sprostowanie lub usunę takowe wiadomości z mojego bloga.

Będę ogromnie wdzięczna za wszelkie uwagi, zarówno dot. ew. błędów rzeczowych, ortograficznych, faktograficznych i innych. Propozycje, pomysły, sugestie dot. układu treści, nowych tematów, i inne uwagi proszę przesyłać na adres: jagusinka@gmail.com
Tuż pod tym tekstem jest księga gości - możesz napisać co myślisz o moim blogu :)

KSIĘGA GOŚCI

KSIĘGA GOŚCI - pisz szczerze, każda opinia jest dla mnie ważna :)

Możesz tutaj napisać co myślisz o moim blogu :)

Obserwatorzy

niedziela, 24 lipca 2011

Celejów

Celejów – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie puławskim, w gminie Wąwolnica. Leży nad rzeką Bystrą, niedaleko od Kazimierza (w kierunku na Lublin) w północno-zachodniej części gminy Wąwolnica. 


Współrzędne GPS:
N 51°19'48,45''
E 22°04'09,44''


Samodzielny Publiczny Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla Psychicznie i Nerwowo Chorych w Celejowie 
Celejów 68 
24-120 Kazimierz Dolny 
tel. (+81) 881 02 11

W Celejowie znajduje się zespół pałacowo-parkowy z XVIII w. W końcu XV wieku istniał w Celejowie folwark Jakuba i Pawła z Chotczy herbu Nabram. 

Po połowie XVI wieku ród ten wybrał Celejów na swoją główną siedzibę, w związku z czym rodzina Choteckich wzniosła tu z ciosów kamiennych dwukondygnacjowy dwór-zamek. Przed 1570 rokiem zamek przeszedł jako wiano Emarcjanny z Choteckich na własność Andrzeja Dunin-Borkowskiego. 

W 1740 roku kolejni właściciele Tarłowie przebudowali dwór według projektu architekta Franciszka Mayera, a w 1800 roku ponownej rozbudowy podjęli się Lubomirscy. 

W latach 1823-1831 zamek należał do Czartoryskich a w 1847 roku do Marcina Klemensowskiego.

Przebudowany na przełomie XVIII i XIX wieku przez Annę Sewerynową Potocką. Po pożarze w 1847 r. został odbudowany w 1890 r. przez Józefa Klemensowskiego i w takiej postaci przetrwał do dziś. 

Obecnie mieści się tu ośrodek dla psychicznie i nerwowo chorych. 

Powojenne losy Celejowa są niezbyt szczęśliwe: tuż po nadejściu władzy ludowej zdewastowany został pałac, istniejąca tu gmnia została zlikwidowana w 1954 roku.  Kiedy tworzono Kazimierski Park Krajobrazowy wycięto z niego Celejów - planowano tu bowiem budowę uzdrowiska. Nic z tgo nie wyszło i Celejów został włączony w granice parku. 

W połowie lat 90. miała się tu rozpocząć budowa szpitala kardiologicnego... ale sie nie rozpoczęła.  Niedawno powstał pomysł wykorzystania wód geotermalnych, zalegających pod Celejowem. Źródla, zgodnie z planami, zasilą lecznicze i rekreacyjne baseny, wokół których powstaną hotele i odpowiednia infrastruktura. Budowa "Term lublelskich" to inwestycja równie poważna jak niedoszłe uzrowisko. Czy podzieli jego losy? 

Ruiny dawnej papierni, ktora produkowała papier m.in. na potrzeby książęcej rezydencji Czartoryskich w Puławach. 

Uruchomiona w 1828 działała do około roku 1850, kiedy to, z powodu braku zamówień została przekształcona w młyn.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz