Wola Worowska – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie grójeckim, w gminie Grójec. Leży na pólnocny - zachód od Grójca. Jadąc od strony Warszawy szosą krakowską, należy za Głuchowem skręcić w lewo.
Wola Worowska na mapie google
Współrzędne obiektu
N 51,886724
E 21,845440
Pałac został wybudowany na zlecenie Natalii z Kunickich i Antoniego Stefana Mękarskich w roku 1917. O dacie budowy dowiadujemy się z napisu na elewacji frontowej. Pałac pozostawał w posiadaniu rodziny fundatorów do 1945 roku. Po zakończeniu II Wojny Światowej w budynku ulokowano mieszkania pracownicze Spółdzielni Produkcyjnej „Ogrodnik”. Nowe zagospodarowanie budynku doprowadziło do jego dewastacji.
Pałac murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta, o regularnej bryle, podpiwniczony, piętrowy, z poddaszem przekrytym dachem czterospadowym o połaciach krytych blachą. Elewacja frontowa 7 osiowa ze środkową osią szerszą od pozostałych, w formie ryzalitu pozornego wieńczonego trójkątnym szczytem oraz poprzedzonego czterofilarowym portykiem, dźwigającym taras na wysokości piętra. Taras otoczony żeliwną balustradką. Ryzalit w partii piętra wyszczególniony jest parą pilastrów toskańskich. Prostokątne otwory okienne dekorowane prostymi naczółkami załamanymi pod kątem prostym oraz płaskimi opaskami. Elewacja dekorowane profilowanym gzymsem między kondygnacyjnym oraz wałkiem przebiegającym nad górną kondygnacją. Na elewacji ogrodowej analogiczny pozorny ryzalit bez portyku. Na elewacji bocznej pierwotnie mieściła się drewniany budynek kuchenny. Obecnie rozebrany. Układ wnętrz dwutraktowy z prostokątną sienią na osi oraz drewnianymi schodami prowadzącymi na piętro. Całość skomponowana w duchu uproszczonego klasycyzmu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz