Łucznica – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie garwolińskim, w gminie Pilawa.
Współrzędne obiektu
N 51.94318
E 21.47185
Łucznica to mała wieś w gminie Pilawa, malowniczo położona nad strugą Bełch, przy starym leśnym trakcie z Osiecka do Garwolina. Dawna wieś królewska notowana w 1567r. Nazwa wywodzi się od półkolistego kształtu albo od "ługu" - bagna, mokradła.
Do 1944 roku była ośrodkiem okolicznych dóbr Potockich. W XVIII w. we wsi istniała huta szkła oraz liczne smolarnie zaimujące się m.in. wypalaniem potażu. W latach 1863-64 i 1943-44, okoliczne lasy stanowiły schronienie dla oddziałów partyzanckich.
Pod koniec lipca 1944 roku w okolicach Łucznicy skoncentrowane były oddziały 1 Armii WP. W styczniu stacjonowały tu pododdziały 1 Brygady Pancerne im. Bohaterów Westerplatte oraz 1 Dywizji Pancernej im. Tadeusza Kościuszki.
Dwór w Łucznicy wybudowano dla Potockich ok 1840r. Został on przebudowany w latach 1950-51. Od frontu ganek z czterema kolumnami toskańskimi, od ogrodu ganek czterofilarowy. Dach dwuspadowy. Układ wnętrz dwutraktowy z korytarzem na przestrzał. Na osi sień z klatką schodową.
Piwnice sklepione kolebkowo z lunetami. Dwór był w posiadaniu Potockich do 1944r. Po wojnie umieszczono w nim szkołę. Obecnie jest to ośrodek szkoleniowy dla animatorów kultury, podlegający Ministerstwu Kultury. Dwór udostępniony jest do zwiedzania po uzgodnieniu.
Dwór otaczają resztki parku dworskiego. Znajdują się w nim wiekowe drzewa, m.in. 400-letni dąb.
Około 1,5 km od centrum wsi w kierunku pd-zach. znajduje się zbiorowa mogiła i pomnik powstańców z 1863r. Można doń dotrzeć piaszczystym traktem leśnym.
Pomnik upamiętnia śmierć 46 powstańców. Nazajutrz po bitwie 17 III 1863r. pod Zambrzykowem, wycofujące się oddziały Jankowskiego i Matlińskiego zostały zaatakowane przez Kozaków pomiędzy Łucznicą a Natolinem.
Niedaleko wsi na zachodnim krańcu wydmy, u podnóża ŁUcznej Góry [167m n.p.m.] znajduje się bezimienna mogiła zwieńczona krzyżem, kryjąca w sobie, jak twierdzą okoliczni mieszkańcy, zwłoki chłopa który zdradził kryjówkę powstańców.
Wczoraj byłam na wycieczce i oglądałam ten dwór. Godny uwagi dwór i warsztaty szkoleniowe. Dąb jest imponujący - niestety coraz mniej jest takich zadbanych zabytków - w dobrych rękach. Proszę go zwiedzać, bo takie "perełki" znikają z naszego krajobrazu bardzo szybko. Turystka Teresa.
OdpowiedzUsuń38 years old Senior Editor Cale McCrisken, hailing from McBride enjoys watching movies like The End of the Tour and Graffiti. Took a trip to Church Village of Gammelstad and drives a Caravan. tutaj
OdpowiedzUsuń