Bełchatów jest miastem powiatowym, położonym w województwie łódzkim. Dwór i park położone są w centrum miasta. Wejść można od ul. Kościuszki, lub 9 maja.
19.3684 E
51.3642 N
Bełchatowski dwór to jeden z nielicznych zabytków tego dość młodego, przemysłowego miasta. Wzniesiony został na początku XVIII wieku przez Rychłowskich herbu Nałęcz. Byli oni właścicielami dóbr bełchatowskich.Rychłowscy chcąc zapewnić sobie siedzibę, która podkreślałaby prestiż ich rodu, zdecydowali się na budowę reprezentacyjnego dworu. Murowany dwór na planie prostokąta postawiony został na wzniesieniu w pobliżu rzeki Rakówki. Na początku XIX wieku dobudowano przybudówki z facjatami od południa i północy. W drugiej połowie tego samego stulecia, kiedy rezydencja należała do Kaczkowskich,herbu Świnka, dostawione zostało piętro na osi, oraz trzy ryzality od wschodu. Dwór otoczono parkiem w stylu francuskim.W 1867 roku cały majątek Kaczkowskich zlicytowano, w tym i dwór. Jego właścicielem stał się Ernst Ludendorf, a następnie Reinhold Spiller. W 1887 nieruchomość kupił Henryk Hellwig – Bawarczyk z pochodzenia. W posiadaniu rodziny Hellwigów dwór znajdował się do końca II wojny światowej.
Posiadłość została wykupiona w 1949 roku przez rodzinę Olszewskich i utrzymywana była przez nich do października 1987 roku. Po śmierci Wacława Olszewskiego – syna Wacława seniora, ten bardzo zdewastowany obiekt został wykupiony przez Urząd Miejski w Bełchatowie. Początkowo planowano zlokalizować w nim Miejską Bibliotekę Publiczną. Jednakże w 1993 roku powstał Społeczny Komitet Założycielski Muzeum Regionalnego. Pozyskano pieniądze nie tylko na przywrócenie do świetności samego dworku, ale i renowację zabytkowego parku. Dzięki staraniom wielu osób, muzeum mogło rozpocząć działalność już od 1998 roku. Oprócz ekspozycji muzealnych dotyczących historii miasta, czy twórców kultury, oglądać można pierwotne elementy konstrukcji i wyposażenia dworu, jak: kominek, mozaika parkietowa, detale drzwi i okien i więźba dachowa. Zadbany jest park, miejsce spacerów mieszkańców miasta. Sam dwór prezentuje się całkiem dobrze, choć z bliższej odległości widać, że gdzie niegdzie odłazi już farba.
Mieszkam pół godziny od Bełchatowa, bywałem tam wiele razy, ale nie wiedziałem, że mają tam taki dworek.
OdpowiedzUsuńPrzy następnej okazji zwiedzę obowiązkowo!