Tytułem wstępu

Na wstępie chciałam zaznaczyć, iż blog mój w żaden sposób nie aspiruje do miana jakiegoś poważniejszego przedsięwzięcia naukowego i ma głównie charakter hobbystyczny i w pełni amatorski. Intencją moją było, jest i będzie, zachęcenie czytelnika do odwiedzenia tych cudownych miejsc w Polsce oraz do zapoznania się z ich historią, klimatem. Poszczególne teksty (głównie w opisach miejscowości) pochodzą nieraz z trzech-czterech źródeł (całkowicie ze sobą przemieszanych), tak więc zdecydowałam się (przed wszystkim ze względu na czytelność i specyfikę przekazu www) nie podawać dziesiątków przypisów do każdego liczącego parę słów fragmentu. Informacje zamieszczone w w moim blogu dotyczące zamków pochodzą głównie z "Leksykonu zamków w Polsce" [ autorzy: Salm Jan, Kołodziejski Stanisław, Kajzer Leszek] oraz stron internetowych poświęconych temu zagadnieniu. Zaś wiadomości dotyczące samych miejscowości znajduję głównie w Wikipedii, na stronach tych gmin i miejscowości, bądź też ze stron prywatnych poświęconych danym miejscowościom czy obiektom. Jeżeli jednak, ktoś poczuje się urażony gdy wykorzystam jego wiadomości, proszę o kontakt. Napiszę sprostowanie lub usunę takowe wiadomości z mojego bloga.

Będę ogromnie wdzięczna za wszelkie uwagi, zarówno dot. ew. błędów rzeczowych, ortograficznych, faktograficznych i innych. Propozycje, pomysły, sugestie dot. układu treści, nowych tematów, i inne uwagi proszę przesyłać na adres: jagusinka@gmail.com
Tuż pod tym tekstem jest księga gości - możesz napisać co myślisz o moim blogu :)

KSIĘGA GOŚCI

KSIĘGA GOŚCI - pisz szczerze, każda opinia jest dla mnie ważna :)

Możesz tutaj napisać co myślisz o moim blogu :)

Obserwatorzy

środa, 3 sierpnia 2011

Tomaszowice

Tomaszowice – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie lubelskim, w gminie Jastków.


Współrzędne obiektu
N 51.277112
E 22.369215

We wsi znajduje się Pałac z 1864 roku, gruntownie przebudowany w latach 60. XX w. W skład zespołu pałacowy, z 2 poł. XIX, nr rej.: A/723 z 8.07.1977 i z 3.07.1996 wchodzą:
  • pałac
  • kaplica
  • park
  • ogrodzenie


Wieś po raz pierwszy występuje w roku 1381 jako Thomaszenicze. Później nazwa wsi zmienia się kilkakrotnie aż do współczesnych Tomaszowic. Zmieniają się też kolejni właściciele. 

W XVII wieku Tomaszowice należą do Stanisława Borowskiego , w 1739 roku ich właścicielką jest Anna z Opolskich Kurdwanowska, pod koniec XVIII wieku posiadłość przechodzi do rąk rodziny Dłuskich, herbu Nałęcz .

Ostatnia właścicielka z rodu Dłuskich – Anna Dłuska , w roku 1863 , wybudowała w miejscu starego szlacheckiego dworu , nowy murowany pałac o cechach neoklasycystycznych. 

Fotografie i opis pałacu, którego fronton zdobiły attykowe murki, neobarokowe wazony i balkon o dwóch kolumnach, zamieściła w roku 1912 "Wieś Ilustrowana". 

W roku 1880 posiadłość przejmuje rodzina Grabowskich, potem Pieniążków i Lewińskich. Od roku 1905 aż do 1945 należy do rodu Ostromęckich, kiedy to nowe władze wypędziły z pałacu ostatnią właścicielkę – Jadwigę Ostromęcką – Modzelewską , zasłużoną nauczycielkę szkoły w Tomaszowicach i w Sieprawicach. 

Właścicielem pałacu i parku o łącznej powierzchni 6,09 ha jest Gmina Jastków. Z dawnego majątku Ostromęckich,wydzielona jest działka o powierzchni 0,12 ha, na której stoi nie używana już kaplica, odgrodzona od ulicy niskim ogrodzeniem, wpisanym do rejestru zabytków. 

Właścicielem tej części jest Kuria Biskupia w Lublinie,W pałacu mieściła się szkoła podstawowa będąca zarządcą budynku i parku. Obecnie budynek pałacu jest pusty. Wystawiony na sprzedaż. 

Park otaczający pałac pochodzi z początków XIX w., natomiast aleja z końca XVIII w. 

Na terenie parku znajduje się również  dom ogrodnika z 1854 roku, który w 1936 roku zamieniono na kościół, obecnie nie użytkowany oraz czworak z końca XIX w.

1 komentarz:

  1. Warto może dodać, że właściciele Tomaszowic od 1901 do 1903 r. - Konstanty i Zofia Lewińscy byli rodzicami jednego z najwybitniejszych polskich geologów I połowy XX w. Jana Piotra Lewińskiego, profesora Uniwesytetu Warszawskiego (1876-1939).

    OdpowiedzUsuń