Tytułem wstępu

Na wstępie chciałam zaznaczyć, iż blog mój w żaden sposób nie aspiruje do miana jakiegoś poważniejszego przedsięwzięcia naukowego i ma głównie charakter hobbystyczny i w pełni amatorski. Intencją moją było, jest i będzie, zachęcenie czytelnika do odwiedzenia tych cudownych miejsc w Polsce oraz do zapoznania się z ich historią, klimatem. Poszczególne teksty (głównie w opisach miejscowości) pochodzą nieraz z trzech-czterech źródeł (całkowicie ze sobą przemieszanych), tak więc zdecydowałam się (przed wszystkim ze względu na czytelność i specyfikę przekazu www) nie podawać dziesiątków przypisów do każdego liczącego parę słów fragmentu. Informacje zamieszczone w w moim blogu dotyczące zamków pochodzą głównie z "Leksykonu zamków w Polsce" [ autorzy: Salm Jan, Kołodziejski Stanisław, Kajzer Leszek] oraz stron internetowych poświęconych temu zagadnieniu. Zaś wiadomości dotyczące samych miejscowości znajduję głównie w Wikipedii, na stronach tych gmin i miejscowości, bądź też ze stron prywatnych poświęconych danym miejscowościom czy obiektom. Jeżeli jednak, ktoś poczuje się urażony gdy wykorzystam jego wiadomości, proszę o kontakt. Napiszę sprostowanie lub usunę takowe wiadomości z mojego bloga.

Będę ogromnie wdzięczna za wszelkie uwagi, zarówno dot. ew. błędów rzeczowych, ortograficznych, faktograficznych i innych. Propozycje, pomysły, sugestie dot. układu treści, nowych tematów, i inne uwagi proszę przesyłać na adres: jagusinka@gmail.com
Tuż pod tym tekstem jest księga gości - możesz napisać co myślisz o moim blogu :)

KSIĘGA GOŚCI

KSIĘGA GOŚCI - pisz szczerze, każda opinia jest dla mnie ważna :)

Możesz tutaj napisać co myślisz o moim blogu :)

Obserwatorzy

niedziela, 31 lipca 2011

Gończyce

Gończyce – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie garwolińskim, w gminie Sobolew.Gończyce to wieś leżąca około 80 km od Warszawy (w kierunku połud.-wsch.) przy trasie Warszawa - Lublin. We wsi znajduje się skrzyżowanie drogi krajowej nr 17 (Warszawa−Lublin−Zamość−Hrebenne) z drogą wojewódzką nr 807 (Maciejowice−Żelechów−Łuków).  


Współrzędne obiektu:
N 51.776776
E 21.719735

Pierwotny kościół wybudowany został w 1690 r. Od 1699 r. do 1764 r. był filią parafii w Samogoszczy, a następnie funkcjonował jako samodzielna parafia.

 Następny kościół, pw. Świętej Trójcy, wybudowany w 1740 r. przez Kazimierza Grabowskiego, starostę trzebieszowskiego był także drewniany. Wystrój wnętrza barokowy. 

Obecny kościół parafialny murowany, wybudowany w latach 1997-2002, staraniem ks. Jana Spólnego, poświęcony w 2002r. przez Bpa Zbigniewa Kiernikowskiego stanął tuż obok drewnianego zabytku.

Obecnie kościółek pełni funkcję magazynu parafialnego, ale jest dobrze utrzymany i czysty. Wnętrze kościoła nie zmieniło się. Na ścianach nadal wiszą święte obrazy. Obok kościółka znajduje się równie zabytkowa dzwonnica.

10 marca 1946 na szosie Warszawa−Lublin w rejonie Gończyc oddział AK Mariana Bernaciaka stoczył potyczkę z oddziałem Armii Czerwonej, w której zginęło kilku żołnierzy sowieckich, a pluton polski stracił 1 zabitego i 1 rannego.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz