Tytułem wstępu

Na wstępie chciałam zaznaczyć, iż blog mój w żaden sposób nie aspiruje do miana jakiegoś poważniejszego przedsięwzięcia naukowego i ma głównie charakter hobbystyczny i w pełni amatorski. Intencją moją było, jest i będzie, zachęcenie czytelnika do odwiedzenia tych cudownych miejsc w Polsce oraz do zapoznania się z ich historią, klimatem. Poszczególne teksty (głównie w opisach miejscowości) pochodzą nieraz z trzech-czterech źródeł (całkowicie ze sobą przemieszanych), tak więc zdecydowałam się (przed wszystkim ze względu na czytelność i specyfikę przekazu www) nie podawać dziesiątków przypisów do każdego liczącego parę słów fragmentu. Informacje zamieszczone w w moim blogu dotyczące zamków pochodzą głównie z "Leksykonu zamków w Polsce" [ autorzy: Salm Jan, Kołodziejski Stanisław, Kajzer Leszek] oraz stron internetowych poświęconych temu zagadnieniu. Zaś wiadomości dotyczące samych miejscowości znajduję głównie w Wikipedii, na stronach tych gmin i miejscowości, bądź też ze stron prywatnych poświęconych danym miejscowościom czy obiektom. Jeżeli jednak, ktoś poczuje się urażony gdy wykorzystam jego wiadomości, proszę o kontakt. Napiszę sprostowanie lub usunę takowe wiadomości z mojego bloga.

Będę ogromnie wdzięczna za wszelkie uwagi, zarówno dot. ew. błędów rzeczowych, ortograficznych, faktograficznych i innych. Propozycje, pomysły, sugestie dot. układu treści, nowych tematów, i inne uwagi proszę przesyłać na adres: jagusinka@gmail.com
Tuż pod tym tekstem jest księga gości - możesz napisać co myślisz o moim blogu :)

KSIĘGA GOŚCI

KSIĘGA GOŚCI - pisz szczerze, każda opinia jest dla mnie ważna :)

Możesz tutaj napisać co myślisz o moim blogu :)

Obserwatorzy

czwartek, 1 października 2009

Opoczno

Obecnie w zamku mieści się siedziba muzeum regionalnego. Zamek usytuowany jest w centrum miasta.


Współrzędne GPS:
N 51°22'31,47''
E 20°17'21,71''

Bezpośrednio pod zamkiem jest niewielki parking, z którego oczywiście skwapliwie skorzystaliśmy.
Lokacji miasta w obecnym miejscu dokonał Kazimierz Wielki prawdopodobnie przed połową XIV wieku. Nie ma pewności co do daty wzniesienia zamku, prawdopodobnie jednak jako element systemu fortyfikacji miejskich powstał równocześnie z miejskimi murami w okresie lokacji miasta. Znajdował się w południowej części miejscowości. Pierwsze wzmianki źródłowe, które można łączyć z zamkiem dotyczą wymienianych od 1399 roku starostów opoczyńskich. Z powodu braku ikonografii i badań archeologicznych w obrębie terenu zamkowego nie można określić wyglądu założenia średniowiecznego. W XVI wieku zamek został zniszczony i przez jakiś czas nie był zamieszkany, później został odbudowany.

W 1620 roku była na zamku przeprowadzona lustracja, jednak z niej również niewiele wynika co do wyglądu zabudowań, opisany jest jedynie stan kilku pokoi, grodzkiej kancelarii, mieszkania burgrabiego oraz wymieniona jest pozbawiona schodów wieża.
Po zniszczeniu z okresu potopu szwedzkiego zamek został odbudowany, ale już w znacznie zmienionej formie, która zatarła poprzedni wygląd. Z 1820 roku pochodzi pierwszy plan zabudowań, z którego widać, że zamek założony był na prostokącie. W 1824 roku na fundamentach wcześniejszych zabudowań wzniesiono od podstaw nowy budynek nie nawiązujący już do budynków zamkowych. Ostateczną formę budynek przybrał po odbudowie Majewskiego z okresu międzywojennego.

Jak pisze Ryszard Rogiński z zamkiem w Opocznie chętnie łączy się tajemnice alkowy przez Kazimierza Wielkiego. Z Opoczna wywodzi się słynna Esterka, jego nałożnica, dla której wybudował w rynku dom, łącząc go podziemiami z zamkiem. Tradycja ustna podaje, że król będący zapalonym myśliwym, poznał Esterę polując w bujnych, pełnych dzikiego zwierza opoczyńskich puszczach. Podobno, gdy dziewczyna zbierała zioła dla swojego dziadka wypadł na nią spłoszony tur i już miał ją rozmiażdżyć, gdy przeszyty oszczepem runął na ziemię u jej stóp. Tak rozpoczęła się wieloletnia znajomość króla Kazimierza z Esterką. Legendy dodają, że monarcha kazał dla niej ufundować dom, który do dzisiaj zwyczajowo nazywa się "Domem Esterki". Budynek ten niegdyś połączony był lochami z zamkiem warownym, wybudowanym również z inicjatywy Kazimierza Wielkiego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz