Tytułem wstępu

Na wstępie chciałam zaznaczyć, iż blog mój w żaden sposób nie aspiruje do miana jakiegoś poważniejszego przedsięwzięcia naukowego i ma głównie charakter hobbystyczny i w pełni amatorski. Intencją moją było, jest i będzie, zachęcenie czytelnika do odwiedzenia tych cudownych miejsc w Polsce oraz do zapoznania się z ich historią, klimatem. Poszczególne teksty (głównie w opisach miejscowości) pochodzą nieraz z trzech-czterech źródeł (całkowicie ze sobą przemieszanych), tak więc zdecydowałam się (przed wszystkim ze względu na czytelność i specyfikę przekazu www) nie podawać dziesiątków przypisów do każdego liczącego parę słów fragmentu. Informacje zamieszczone w w moim blogu dotyczące zamków pochodzą głównie z "Leksykonu zamków w Polsce" [ autorzy: Salm Jan, Kołodziejski Stanisław, Kajzer Leszek] oraz stron internetowych poświęconych temu zagadnieniu. Zaś wiadomości dotyczące samych miejscowości znajduję głównie w Wikipedii, na stronach tych gmin i miejscowości, bądź też ze stron prywatnych poświęconych danym miejscowościom czy obiektom. Jeżeli jednak, ktoś poczuje się urażony gdy wykorzystam jego wiadomości, proszę o kontakt. Napiszę sprostowanie lub usunę takowe wiadomości z mojego bloga.

Będę ogromnie wdzięczna za wszelkie uwagi, zarówno dot. ew. błędów rzeczowych, ortograficznych, faktograficznych i innych. Propozycje, pomysły, sugestie dot. układu treści, nowych tematów, i inne uwagi proszę przesyłać na adres: jagusinka@gmail.com
Tuż pod tym tekstem jest księga gości - możesz napisać co myślisz o moim blogu :)

KSIĘGA GOŚCI

KSIĘGA GOŚCI - pisz szczerze, każda opinia jest dla mnie ważna :)

Możesz tutaj napisać co myślisz o moim blogu :)

Obserwatorzy

piątek, 2 października 2009

Biała Podlaska

Do Białej Podlaski zajechaliśmy już pod koniec naszej wycieczki.


Współrzędne GPS:
N 52°01'53,00''
E 23°06'50,64''

Wjechaliśmy na parking mieszczący się już na terenie zespołu zamkowo-parkowego.
Aleksander Ludwik Radziwiłł w XVII wieku nadał osadzie prawa miejskie i rozpoczął budowę wspaniałego zamku. Położony jest na zachód od rynku, otoczony fortyfikacjami ziemnymi i fosami, rozplanowanymi w oparciu o zabagnioną dolinę rzeki Krzny od południa. Wjazdu do zamku strzegł most zwodzony przez fosę. Na dziedziniec zamkowy wiodła brama wjazdowa oraz ćwierć kolista szyja brama z wieży. W głębi znajdował się wspaniały pałac z bocznymi oficynami, zamykającymi całość założenia w podkowę. Niestety, późno renesansowy pałac, wzniesiony po 1622 roku, według projektu muratora lubelskiego Pawła Negroniego, nie zachował do naszych czasów.Król Stanisław Radziwiłł opowiedział się za stronnictwem Sasów, za co 1706 roku wojska króla szwedzkiego Karola XII zajęły miasto i spaliły zamek. Odbudową zniszczonej rezydencji zajęła się żona Karola – Anna z Sanguszków Radziwiłłowa.

Cały zespół składa się z kilku części :
- Wieża wjazdowa zwana wartowniczą - wybudowana została w pierwszej połowie XVII wieku, zwieńczona barokowym hełmem i latarnią. Wieża posiada sześć kondygnacji i jest połączona ćwierćkolistą szyją z bramą wjazdową.


Brama wjazdowa - zbudowana pod koniec XVII wieku z fasadą komponowaną na wzór łuku triumfalnego. Kolumnową fasadę bramy zdobią liczne elementy dekoracyjne, takie jak : popiersia, panoplia i płaskorzeźby.


Trzy oficyny - wybudowane na początku XVIII wieku, flankujące dawny dziedziniec paradny, zamieniony w XIX wieku na park miejski.

Wieżyczka wschodnia - wzniesiona w połowie XVII wieku, wolno stojąca na terenie parku, posiadająca dwie kondygnacje i nakryta dachem namiotowym z wewnętrzną kopułą.


Był jeszcze późnorenesansowy pałac wzniesiony w 1622 roku, który nie zachował się do naszych czasów. Cały zespół zbudowano na planie gwiazdy pięcioramiennej, z pięcioma bastionami otoczonymi fosą i wałem ziemnym.

Pod całym zespołem rozciągają się głębokie lochy , zbudowane w połowie XVIII wieku przez księcia Hieronima Radziwiłła zwanego "Okrutnym Księciem". W 1706 roku wojska szwedzkie zajęły Białą Podlaską i spaliły pałac w odwecie za poparcie stronnictwa Sasów przez Radziwiłłów. Rezydencję odbudowała Anna z Sanguszków Radziwiłłowa. Ostatnim włascicielem majątku, już po rozbiorach, był Dominik Radziwiłł, który zginął w kampanii napoleońskiej w 1813 roku. Dominik nie miał zbyt wiele czasu by zajmować się swoim majątkiem i częściowo rozdał go swoim bliskim i znajomym, a resztę zagrabiły wojska rosyjskie w 1812 roku. Obecnie w Wieży Wjazdowej mieści się Muzeum Południowego Podlasia, a w oficynach biblioteka, szkoła muzyczna i Miejski Ośrodek Kultury.


Zmierzchało już, gdy kończyliśmy naszą przechadzkę po parku przyzamkowym, stąd i zdjęcia przyciemnione.


Ale nie mogłam sobie odmówić ostatniego pożegnalnego zdjęcia pod bramą wjazdową :)

2 komentarze:

  1. Dołożę swój maleńki kamyczek do tej skarbnicy informacji o polskich miejscach historycznych. Wszystkim zainteresowanym historią walorami Polesia polecam b.dobrą stronę http://www.poleskipn.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=45&Itemid=35
    Również kawał rzetelnej roboty.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawa strona, na pewno będę korzystać z informacji na niej zawartych :D dziękuję.

    OdpowiedzUsuń