Tytułem wstępu

Na wstępie chciałam zaznaczyć, iż blog mój w żaden sposób nie aspiruje do miana jakiegoś poważniejszego przedsięwzięcia naukowego i ma głównie charakter hobbystyczny i w pełni amatorski. Intencją moją było, jest i będzie, zachęcenie czytelnika do odwiedzenia tych cudownych miejsc w Polsce oraz do zapoznania się z ich historią, klimatem. Poszczególne teksty (głównie w opisach miejscowości) pochodzą nieraz z trzech-czterech źródeł (całkowicie ze sobą przemieszanych), tak więc zdecydowałam się (przed wszystkim ze względu na czytelność i specyfikę przekazu www) nie podawać dziesiątków przypisów do każdego liczącego parę słów fragmentu. Informacje zamieszczone w w moim blogu dotyczące zamków pochodzą głównie z "Leksykonu zamków w Polsce" [ autorzy: Salm Jan, Kołodziejski Stanisław, Kajzer Leszek] oraz stron internetowych poświęconych temu zagadnieniu. Zaś wiadomości dotyczące samych miejscowości znajduję głównie w Wikipedii, na stronach tych gmin i miejscowości, bądź też ze stron prywatnych poświęconych danym miejscowościom czy obiektom. Jeżeli jednak, ktoś poczuje się urażony gdy wykorzystam jego wiadomości, proszę o kontakt. Napiszę sprostowanie lub usunę takowe wiadomości z mojego bloga.

Będę ogromnie wdzięczna za wszelkie uwagi, zarówno dot. ew. błędów rzeczowych, ortograficznych, faktograficznych i innych. Propozycje, pomysły, sugestie dot. układu treści, nowych tematów, i inne uwagi proszę przesyłać na adres: jagusinka@gmail.com
Tuż pod tym tekstem jest księga gości - możesz napisać co myślisz o moim blogu :)

PRZEPROWADZKA

Po dość długiej nieobecności postanowiłam wrócić do prowadzenia bloga o moich podróżach.

Jeśli macie ochotę mi towarzyszyć zapraszam na nową witrynę tutaj:


czytajcie, komentujcie, krytykujcie, subskrybujcie i wpisujcie się do księgi gości. Serdecznie zapraszam :)

KSIĘGA GOŚCI

KSIĘGA GOŚCI - pisz szczerze, każda opinia jest dla mnie ważna :)

Możesz tutaj napisać co myślisz o moim blogu :)

Obserwatorzy

czwartek, 30 kwietnia 2015

Sobolew

Sobolew – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie garwolińskim, w gminie Sobolew.

Sobolew na mapie google

Współrzędne miejscowości
N 51.739722
E  21.668611



Google Maps JavaScript API v3 - Twoja pierwsza mapa
<!-- Miejsce wyświetlenia mapy

"Pozycjonowanie,
-->
Trudno znaleźć jakiekolwiek informacje o dworku w Sobolewie. Gdyby nie piękna, kasztanowa aleja można by sądzić, że nigdy nie istniał. 


Aleja jednak jest i prowadzi wprost do tego oto domu:


Czy i w jakim stopniu ma on związek z dawnym dworem, nie wiem. Ale tak na pierwszy rzut oka to wygląda całkiem jak mały dworek.
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z „Liber beneficiorum”. Była ona wówczas własnością Jana Ciołka z Żelechowa, i należała do parafii Maciejowice oraz biskupstwa Krakowskiego. Wieś płaciła dziesięcinę biskupowi Krakowskiemu. W Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego. Warszawa 1880 – 1902 znajduje się zapis: „Osada Sobolew leżąca przy stacji drogi żelaznej Warszawsko – Lubelskiej i przy drodze bitej, łączącej Żelechów i Macjejowice rozwija się stosunkowo najdalej ze wszystkich osad w powiecie garwolińskim. Sobolew może najpierw stać się oficjalnie miastem. W 1921 r. w osadzie Sobolew przy stacji żyło blisko tysiąc mieszkańców w tym 420 chrześcijan i 560 wyznania mojżeszowego." 

Budynek stacji kolejowej w Sobolewie przenosi nas w dawne czasy.


Czas jakby w miejscu się zatrzymał..... w środku również....


Teren otaczający stację stanowił las należący do folwarku Sobolew. Właściciel folwarku korzystając z tego, że we wsi powstała stacja kolejowa, rozparcelował grunta na działki budowlane. W ten sposób powstało osiedle nazwane początkowo Sobolew - place. Taką nazwę nosiło jeszcze w aktach urzędowych z 1919 r. Z chwilą przeprowadzenia linii kolejowej, po skasowaniu stacji pocztowej na trakcie Warszawa – Lublin w Gończycach założono urząd pocztowy przy stacji w Sobolewie. Około 1880 r. doprowadzono drogę bitą do stacji Sobolew. W 1913 r. osiedla dookoła stacji były dość liczne, chociaż zwartą linię stanowiły tylko domy położone w pobliżu stacji kolejowej przy dzisiejszej ulicy Kościuszki. Począwszy od 2 poł. XIX w. osada Sobolew zaczęła rozwijać się szybciej, dzięki traktowi handlowemu, który prowadził do Wisły łącząc Podlasie z ziemią radomską. Znaczny wpływ miała także nowo wybudowana linia kolejowa tak zwana wiedeńsko – petersburska, która przechodziła przez osadę Sobolew. 


Obecnie jest to trakt Warszawa – Lublin. Na pocz. XX w. majątek należał do rodziny Łaskich. Po parcelacji resztówkę po nich kupili przed I Wojna Światową Franciszek i Julia Świderscy. W 1944 r. w dworku stacjonował sztab rosyjski, dom został zdewastowany (palono wszystkim, co nadawało się do spalenia, łącznie z balustradami, nadwyrężono więźbę dachową). Zaraz po wojnie dwór z powodu zniszczeń został rozebrany.

We wsi Sobolew znajduje się drewniany kościółek stanowiący zabytek polskiego budownictwa sakralnego i znajdujący się pod opieką urzędu konserwatorskiego. Został on zbudowany w roku 1708 jako kaplica, a następnie rozbudowany po stworzeniu w Sobolewie odrębnej parafii, co nastąpiło w 1929 roku.


Legenda głosi, iż kaplica, a potem kościół powstały w miejscu uznanym za cudowne, gdzie następowały uzdrowienia ludzi chorych i kalekich. Legenda ta była znana jeszcze w latach międzywojennych.


Można w nim zobaczyć:
- późnogotycką figurę Chrystusa Ukrzyżowanego z I połowy XVI wieku
- chrzcielnicę z XVII wieku
obraz Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej z XVII wieku
- rzeźby barokowe św. Pawła i św. Piotra z XVIII wieku

1 komentarz:

  1. Tak a z drugiej strony Gończyce. A tak masę smaczków i Pałac i ogromny POM , gdzie teraz robią kontenery...

    OdpowiedzUsuń