Tytułem wstępu

Na wstępie chciałam zaznaczyć, iż blog mój w żaden sposób nie aspiruje do miana jakiegoś poważniejszego przedsięwzięcia naukowego i ma głównie charakter hobbystyczny i w pełni amatorski. Intencją moją było, jest i będzie, zachęcenie czytelnika do odwiedzenia tych cudownych miejsc w Polsce oraz do zapoznania się z ich historią, klimatem. Poszczególne teksty (głównie w opisach miejscowości) pochodzą nieraz z trzech-czterech źródeł (całkowicie ze sobą przemieszanych), tak więc zdecydowałam się (przed wszystkim ze względu na czytelność i specyfikę przekazu www) nie podawać dziesiątków przypisów do każdego liczącego parę słów fragmentu. Informacje zamieszczone w w moim blogu dotyczące zamków pochodzą głównie z "Leksykonu zamków w Polsce" [ autorzy: Salm Jan, Kołodziejski Stanisław, Kajzer Leszek] oraz stron internetowych poświęconych temu zagadnieniu. Zaś wiadomości dotyczące samych miejscowości znajduję głównie w Wikipedii, na stronach tych gmin i miejscowości, bądź też ze stron prywatnych poświęconych danym miejscowościom czy obiektom. Jeżeli jednak, ktoś poczuje się urażony gdy wykorzystam jego wiadomości, proszę o kontakt. Napiszę sprostowanie lub usunę takowe wiadomości z mojego bloga.

Będę ogromnie wdzięczna za wszelkie uwagi, zarówno dot. ew. błędów rzeczowych, ortograficznych, faktograficznych i innych. Propozycje, pomysły, sugestie dot. układu treści, nowych tematów, i inne uwagi proszę przesyłać na adres: jagusinka@gmail.com
Tuż pod tym tekstem jest księga gości - możesz napisać co myślisz o moim blogu :)

KSIĘGA GOŚCI

KSIĘGA GOŚCI - pisz szczerze, każda opinia jest dla mnie ważna :)

Możesz tutaj napisać co myślisz o moim blogu :)

Obserwatorzy

czwartek, 19 lutego 2015

Zbożenna


Zbożenna to wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie przysuskim, w gminie Przysucha  położona 37 km na zachód od Radomia przy drodze krajowej 12. W latach 1975-1998 administracyjnie należała do województwa radomskiego. Zbożenna 

Zbożenna na mapie google

Współrzędne dworku

N 51.364246
E 20.701112
Google Maps JavaScript API v3 - Twoja pierwsza mapa
Pozycjonowanie, Google Maps API


XVIII wieczny pałac w Zbożennie wielokrotnie przebudowywany, ostateczny swój kształt zawdzięcza przebudowie w latach dwudziestych zeszłego wieku. 
Zbożenna od dawna związana była z rodziną Duninów. W połowie XVIII wieku posiadłość tą nabył Karol Szydłowski starosta uszycki. 
Wybudował on pałac w Zbożennej i obrał go za swoją siedzibę. Był to okres największej świetności tych dóbr. 
Mieścił się tu teatr i kaplica, utrzymywana była nadworna orkiestra, a w pięknym parku znajdował się zwierzyniec. 
Po śmierci Szydłowskiego w 1811 roku pałac zmieniając kolejnych właścicieli został doprowadzony do ruiny. 
Ostatniemu z nich Kazimierzowi Witwickiemu zawdzięczamy dobudowanie tarasu o elewacji ogrodowej budynku. 
Po gruntownym remoncie pałac został przeznaczony na ośrodek szkoleniowy-wypoczynkowy. 
W przedniej części parku, pod dębem, stała niegdyś figurka Matki Bożej. Odlew był wykonany przez Kazimierza Witwickiego właściciela Fabryki Żeliwa w Skarżysku Kamienna. 
W czasach, kiedy w Dworze znajdowała się szkoła, figura została ukryta przez ówczesnego woźnego Pana Leśniewskiego, gdy kazano ją zniszczyć. Dzisiaj można ją obejrzeć w gródku owego woźnego w Zbożennie
Budynek stoi na stromej skarpie opadającej ku rzece Radomce. 
Dwór wbudowany został w mur, gdzie różnica poziomów wynosi jedną kondygnację, w związku z tym parter elewacji północnej stanowi pierwsze piętro elewacji południowej. 

Dwór wybudowany jest na planie prostokąta z piętrowymi ryzalitami na osi.
W centralnej części układ dwutraktowy z sienią na osi. 
Ściany z zewnątrz podzielone są pilastrami w stylu doryckim, elewacja ogrodowa z podcieniami arkadowymi, między ryzalitami umieszczony jest taras. 
Dwór otacza rozległy park krajobrazowy.
Informacje o historii zaczerpniete ze strony: http://www.dworzbozenna.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz