Tytułem wstępu

Na wstępie chciałam zaznaczyć, iż blog mój w żaden sposób nie aspiruje do miana jakiegoś poważniejszego przedsięwzięcia naukowego i ma głównie charakter hobbystyczny i w pełni amatorski. Intencją moją było, jest i będzie, zachęcenie czytelnika do odwiedzenia tych cudownych miejsc w Polsce oraz do zapoznania się z ich historią, klimatem. Poszczególne teksty (głównie w opisach miejscowości) pochodzą nieraz z trzech-czterech źródeł (całkowicie ze sobą przemieszanych), tak więc zdecydowałam się (przed wszystkim ze względu na czytelność i specyfikę przekazu www) nie podawać dziesiątków przypisów do każdego liczącego parę słów fragmentu. Informacje zamieszczone w w moim blogu dotyczące zamków pochodzą głównie z "Leksykonu zamków w Polsce" [ autorzy: Salm Jan, Kołodziejski Stanisław, Kajzer Leszek] oraz stron internetowych poświęconych temu zagadnieniu. Zaś wiadomości dotyczące samych miejscowości znajduję głównie w Wikipedii, na stronach tych gmin i miejscowości, bądź też ze stron prywatnych poświęconych danym miejscowościom czy obiektom. Jeżeli jednak, ktoś poczuje się urażony gdy wykorzystam jego wiadomości, proszę o kontakt. Napiszę sprostowanie lub usunę takowe wiadomości z mojego bloga.

Będę ogromnie wdzięczna za wszelkie uwagi, zarówno dot. ew. błędów rzeczowych, ortograficznych, faktograficznych i innych. Propozycje, pomysły, sugestie dot. układu treści, nowych tematów, i inne uwagi proszę przesyłać na adres: jagusinka@gmail.com
Tuż pod tym tekstem jest księga gości - możesz napisać co myślisz o moim blogu :)

KSIĘGA GOŚCI

KSIĘGA GOŚCI - pisz szczerze, każda opinia jest dla mnie ważna :)

Możesz tutaj napisać co myślisz o moim blogu :)

Obserwatorzy

niedziela, 21 kwietnia 2013

Osieck


Osieck – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie otwockim, w gminie Osieck.


Współrzędne miejscowości
N 51.968028
E 21.419220


Nazwa Osieck pochodzi od staropolskiego wyrazu - osiek, oznaczającego warownię leśną zbudowaną pni drzewnych. Pierwsze wzmianki o Osiecku datowane są na VII-X wiek, kiedy to został zaznaczony na mapie Mazowsza z wczesnego średniowiecza sporządzonej przez Bogusława Gerlacha. Istnienie wcześniejszej osady udowodnione zostało przez badania archeologiczne, które odkryły cmentarzysko datowane na I-III wiek n.e.  
Rozkwit miejscowości nastąpił w XIV wieku kiedy to wybudowano tu okazały dwór myśliwski, który służył książętom mazowieckim w czasie licznych łowów. Król Zygmunt August 27 października 1558 r wydał dekret nadający osadzie Osieck prawa miejskie. Król wielokrotnie bywał w owym dworze a w XVII wieku schronił się w nim wraz z całą rodziną przed panująca wtedy zarazą.


W okresie potopu szwedzkiego Osieck został doszczętnie zniszczony. Po wojnie właścicielami dóbr stali się Bielińscy, którzy starali się przywrócić miastu dawną świetność. Jednak historia znowu pokrzyżowała te plany. Wojna polsko-rosyjska, Insurekcja Kościuszkowska, a następnie III rozbiór Polski dopełniły upadku miasta.
Ostatecznie ukazem carskim z 1 czerwca 1869 r za czynny udział mieszkańców w powstaniu listopadowym 1830-1831 i styczniowym 1863-1865 Osieck został pozbawiony praw miejskich.


  W XIII wieku został w Osiecku wybudowany kościół parafialny pw Świętego Batłomieja. Spłonął on w 1566 rok . a na jego miejsce w 1672 roku wybudowano nowy, który z kolei uległ zniszczeniu w okresie potopu szwedzkiego.
Bezpośrednio po tym zdarzeniu, w roku 1778 ks Andrzej Reptowski wybudował kościół  w stylu barokowym, który z kolei uległ zniszczeniu w wyniku wojen polsko-ruskich. W 1881 roku został on rozebrany.

Dopiero latach 1902 - 1904 został wybudowany nowy, istniejący do dziś, kościół, tym razem w stylu neogotyckim pod wezwaniem Świętych Andrzeja i Bartłomieja.
W czasie zaciętych walk we wrześniu 1939 r o uchwycony przez Niemców przyczółek pod Górą Kalwarią. W wyniku bombardowań i ostrzału artyleryjskiego spłonęła doszczętnie większość zabudowy.  


9 komentarzy:

 1. Oprócz Kościoła nie ma w Osiecku nic ciekawego?

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak dla mnie to wystarczy. Sam kościół kryje w sobie pewnie dużo ciekawych elementów itp. B.fajny wpis.

  OdpowiedzUsuń
 3. Podobno są jakieś podziemia ale głowy nie daję...

  OdpowiedzUsuń
 4. Ej, ten blog jest genialny.
  Idalny na zaplanowanie szybkiego weekendowego wypadu.
  Istna baza ciekawych miejsc.
  ________________________________________________
  Blog

  OdpowiedzUsuń
 5. Patrząc na ten pokaźny zbiór miejsc odwiedzonych można tylko pozazdrościć tylu udanych wypraw. Ja też uwielbiam podróże, ale najczęściej wybieram zagraniczne wyprawy i niestety, ale muszę powiedzieć, że ja z tych co swojego nie zna, a cudze chwali. Na pewno to zmienię.

  Parking Wrocław

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetny blog, a Osieck wygląda pięknie i zabytkowo !
  Pozdrawiam i liczę na więcej zdjęć.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ładne zdjęcia, pozdrowienia dla twórcy bloga! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Niby taki Osieck, a wygląda jak jakaś europejska stolica kultury :)
  Bardzo ładnie, zdjęcia też spoko :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Hmm... Mario?
  A Kościół, przyroda, cisza, spokój, to nie są dla Ciebie ciekawe rzeczy?

  OdpowiedzUsuń