Tytułem wstępu

Na wstępie chciałam zaznaczyć, iż blog mój w żaden sposób nie aspiruje do miana jakiegoś poważniejszego przedsięwzięcia naukowego i ma głównie charakter hobbystyczny i w pełni amatorski. Intencją moją było, jest i będzie, zachęcenie czytelnika do odwiedzenia tych cudownych miejsc w Polsce oraz do zapoznania się z ich historią, klimatem. Poszczególne teksty (głównie w opisach miejscowości) pochodzą nieraz z trzech-czterech źródeł (całkowicie ze sobą przemieszanych), tak więc zdecydowałam się (przed wszystkim ze względu na czytelność i specyfikę przekazu www) nie podawać dziesiątków przypisów do każdego liczącego parę słów fragmentu. Informacje zamieszczone w w moim blogu dotyczące zamków pochodzą głównie z "Leksykonu zamków w Polsce" [ autorzy: Salm Jan, Kołodziejski Stanisław, Kajzer Leszek] oraz stron internetowych poświęconych temu zagadnieniu. Zaś wiadomości dotyczące samych miejscowości znajduję głównie w Wikipedii, na stronach tych gmin i miejscowości, bądź też ze stron prywatnych poświęconych danym miejscowościom czy obiektom. Jeżeli jednak, ktoś poczuje się urażony gdy wykorzystam jego wiadomości, proszę o kontakt. Napiszę sprostowanie lub usunę takowe wiadomości z mojego bloga.

Będę ogromnie wdzięczna za wszelkie uwagi, zarówno dot. ew. błędów rzeczowych, ortograficznych, faktograficznych i innych. Propozycje, pomysły, sugestie dot. układu treści, nowych tematów, i inne uwagi proszę przesyłać na adres: jagusinka@gmail.com
Tuż pod tym tekstem jest księga gości - możesz napisać co myślisz o moim blogu :)

KSIĘGA GOŚCI

KSIĘGA GOŚCI - pisz szczerze, każda opinia jest dla mnie ważna :)

Możesz tutaj napisać co myślisz o moim blogu :)

Obserwatorzy

niedziela, 21 kwietnia 2013

Orłów Murowany

Orłów Murowany – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie krasnostawskim, w gminie Izbica.


Współrzędne zamku
N 50.902762
E 23.225870

Współrzędne pałacu
N 50.898053
E 23.230076

Zamek rycerski nad Wolicą został zbudowany w XVI wieku przez Trojanowskich.
Do ruin obronnego zamku w Orłowie Murowanym trafić nie jest łatwo, gdyż leżą one na wzgórzu na terenie prywatnym. 
Najlepiej zaparkować pod pałacem i cofnąć się do pierwszej drogi polnej a następnie podążać nią do momentu aż pośród drzew ujrzymy fragmenty murów zamkowych. 
Całe założenie składało się z dwóch części: obronno-mieszkalnej i gospodarczej oddzielonych od siebie tzw suchą fosą.   


Pierwsze wzmianki o Orłowie Murowanym pochodzą z XIV wieku kiedy to właścicielem dóbr był Dymitr z Goraja. Sam zamek, wraz z umocnieniami i fosą zbudowany został  w II połowie XVI wieku przez Andrzeja i Hieronima Trojanów.
Kolejnymi właścicielami byli: Andrzej Śledziński, Oktawian Samborzecki, Wacław Zamoyski. Przebudowy zamku na wygodną rezydencję dworską dokonali na przełomie XVII i  XVIII wieku Sorbijewscy.
Kolejnymi właścicielami byli Orłowie, Jordanowie i Kowalkowscy. Podczas powstania Chmielnickiego zamek bardzo ucierpiał od Kozackich ataków. 
Jego zniszczenia dopełnił pożar w 1791roku. Zamek nigdy nie został już odbudowany. Obecnie jest on własnością prywatną.


Drugim obiektem wartym obejrzenia w Orłowie Murowanym jest klasycystyczne założenie pałacowo-parkowe wykonane na zlecenie hrabiego Kickiego wg projektu jednego z najsłynniejszych architektów działających ówcześnie w Polsce.
Jego budowę rozpoczęto w 1842. Do pałacu wiedzie piękna kasztanowo-topolowa aleja. Po obu stronach pałacu usytuowana dwie bliźniacze oficyny. 
Całość zaś posadowiona jest wokół okrągłego gazonu z podjazdem. 
Po wojnie w pałacu mieściła się szkoła podstawowa a w jednej z oficyn przychodnia. 
W obecnej chwili zarówno budynki jak i park są zaniedbane - opuszczone powoli niszczeją. 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz