Tytułem wstępu

Na wstępie chciałam zaznaczyć, iż blog mój w żaden sposób nie aspiruje do miana jakiegoś poważniejszego przedsięwzięcia naukowego i ma głównie charakter hobbystyczny i w pełni amatorski. Intencją moją było, jest i będzie, zachęcenie czytelnika do odwiedzenia tych cudownych miejsc w Polsce oraz do zapoznania się z ich historią, klimatem. Poszczególne teksty (głównie w opisach miejscowości) pochodzą nieraz z trzech-czterech źródeł (całkowicie ze sobą przemieszanych), tak więc zdecydowałam się (przed wszystkim ze względu na czytelność i specyfikę przekazu www) nie podawać dziesiątków przypisów do każdego liczącego parę słów fragmentu. Informacje zamieszczone w w moim blogu dotyczące zamków pochodzą głównie z "Leksykonu zamków w Polsce" [ autorzy: Salm Jan, Kołodziejski Stanisław, Kajzer Leszek] oraz stron internetowych poświęconych temu zagadnieniu. Zaś wiadomości dotyczące samych miejscowości znajduję głównie w Wikipedii, na stronach tych gmin i miejscowości, bądź też ze stron prywatnych poświęconych danym miejscowościom czy obiektom. Jeżeli jednak, ktoś poczuje się urażony gdy wykorzystam jego wiadomości, proszę o kontakt. Napiszę sprostowanie lub usunę takowe wiadomości z mojego bloga.

Będę ogromnie wdzięczna za wszelkie uwagi, zarówno dot. ew. błędów rzeczowych, ortograficznych, faktograficznych i innych. Propozycje, pomysły, sugestie dot. układu treści, nowych tematów, i inne uwagi proszę przesyłać na adres: jagusinka@gmail.com
Tuż pod tym tekstem jest księga gości - możesz napisać co myślisz o moim blogu :)

KSIĘGA GOŚCI

KSIĘGA GOŚCI - pisz szczerze, każda opinia jest dla mnie ważna :)

Możesz tutaj napisać co myślisz o moim blogu :)

Obserwatorzy

piątek, 24 czerwca 2011

Tarnogóra

Tarnogóra – wieś w gminie Izbica, w powiecie krasnostawskim, województwie lubelskim, nad rzeką Wieprz.
Tarnogóra na mapie google

Współrzędne obiektu


N 50,891647
E 23,145710Tarnogóra została lokowana na gruntach wsi Ostrzyca w roku 1548 na prawie magdeburskim przez hetmana Jana Tarnowskiego. 

Hetman erygował także parafię oraz ufundował budynek kościoła. Prawdopodobnie w tym czasie powstał tam warowny dwór.

Po rozbiorach Tarnogóra stała się własnością rządową. Prawa miejskie Tarnogóra utraciła decyzją władz carskich w roku 1869 w ramach represji po powstaniu styczniowym. 

W 1750 r. Żydzi zostali usunięci z miasta przez mieszczan na podstawie specjalnego przywileju. Przenieśli się oni na drugą stronę rzeki Wieprz, do znajdującej się tam osady – Izbicy. 

Około 1808 r. wykupił ją gen. Józef Czyżewski. W latach 1830-1840 wybudował on w Tarnogórze pałac późnoklasycystyczny.

Legenda mówi, że pałac ten wchłonął mury dawnego dworu Tarnowskich z XVI w

Usytuowany na stoku lekkiego wzgórza, od frontu ma jedną kondygnację, od tyłu dwie. Przy południowo-zachodnim narożniku znajduje się charakterystyczna wieża, nakryta wysokim stożkowatym dachem z wiatrowskazem. 

Przed pałacem rozciąga się owalny trawnik, po jego prawej stronie znajduje się oficyna, a po lewej spichlerz i stajnia. 

Za pałacem jest park, pochodzący również z I połowy XIX wieku. W parku znajdują się sadzawki, a cały zespół położony jest w pobliżu rzeki Wieprz. 

Kolejnym właścicielem pałacu była rodzina Smorczewskich ,mieszkających w Tarnogórze aż do 1945r. 

W 1946 r powstało tu Samorządowe Koedukacyjne Gimnazjum i Liceum Gminnej Rady Narodowej. Obecnie w pałacu mieści się zespół szkół.

Pałac zwrócony jest frontem na północ, z wejściem ocienionionym kolumnami toskańskimi ,zwieńczonymi trójkątnym frontonem. 

Budowę pałacu zakończono w 1840r , taka też data widnieje nad frontonem. Budowla na planie prostokąta, z tyłu znajduje się taras ,a przy południowo-zachodnim narożniku wieża. 

Nakryty został blaszanym czterospadowym dachem ze świetlikami.  Całość stanowi bardzo harmonijny widok i pięknie prezentuje się na tle parkowych drzew i krzewów. 

Równie ciekawe jest wnętrze pałacu z wzorzystymi posadzkami ,które wykonano z różnych gatunków drewna .Sufity w pokojach i w holu wykończone zostały ozdobnymi sztukateriami.

Na uwagę zasługuje wystrój samego holu gdzie znajduje się mauretańskie przejście arkadowe ,zakończone drewnianą ,profilowana ramą i dwiema kolumienkami .

Prowadzi ono na piętro gdzie znajdowały się pokoje mieszkalne. W holu znajduje się również noerenesansowy kominek z piaskowca, z otworem paleniskowym ujętym hermami o rzeźbionych głowach lwów.

Zabytki Tarnogóry:

-Ratusz z 2 poł. XVIII wieku
-Neogotycko-klasycystyczny pałac z parkiem z XIX wieku
-Kościół murowany z cegły i kamienia, jednonawowy, wybudowany w 1544 r. z fundacji Jana Tarnowskiego. Wewnątrz zabytkowe rzeźby, obrazy oraz epitafia, związane z rodziną Czyżewskich, jednych z ostatnich właścicieli majątku Tarnogóra. -Dzwonnica bramowa z 3 dzwonami.
-Cmentarz rzymskokatolicki z nagrobkami z XIX wieku
-Młyn wodny wzniesiony w latach 1881-1883

   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz