Tytułem wstępu

Na wstępie chciałam zaznaczyć, iż blog mój w żaden sposób nie aspiruje do miana jakiegoś poważniejszego przedsięwzięcia naukowego i ma głównie charakter hobbystyczny i w pełni amatorski. Intencją moją było, jest i będzie, zachęcenie czytelnika do odwiedzenia tych cudownych miejsc w Polsce oraz do zapoznania się z ich historią, klimatem. Poszczególne teksty (głównie w opisach miejscowości) pochodzą nieraz z trzech-czterech źródeł (całkowicie ze sobą przemieszanych), tak więc zdecydowałam się (przed wszystkim ze względu na czytelność i specyfikę przekazu www) nie podawać dziesiątków przypisów do każdego liczącego parę słów fragmentu. Informacje zamieszczone w w moim blogu dotyczące zamków pochodzą głównie z "Leksykonu zamków w Polsce" [ autorzy: Salm Jan, Kołodziejski Stanisław, Kajzer Leszek] oraz stron internetowych poświęconych temu zagadnieniu. Zaś wiadomości dotyczące samych miejscowości znajduję głównie w Wikipedii, na stronach tych gmin i miejscowości, bądź też ze stron prywatnych poświęconych danym miejscowościom czy obiektom. Jeżeli jednak, ktoś poczuje się urażony gdy wykorzystam jego wiadomości, proszę o kontakt. Napiszę sprostowanie lub usunę takowe wiadomości z mojego bloga.

Będę ogromnie wdzięczna za wszelkie uwagi, zarówno dot. ew. błędów rzeczowych, ortograficznych, faktograficznych i innych. Propozycje, pomysły, sugestie dot. układu treści, nowych tematów, i inne uwagi proszę przesyłać na adres: jagusinka@gmail.com
Tuż pod tym tekstem jest księga gości - możesz napisać co myślisz o moim blogu :)

KSIĘGA GOŚCI

KSIĘGA GOŚCI - pisz szczerze, każda opinia jest dla mnie ważna :)

Możesz tutaj napisać co myślisz o moim blogu :)

Obserwatorzy

niedziela, 15 maja 2011

Skotniki

Skotniki – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie sochaczewskim, w gminie Teresin. Leży na południowy-zachó od Sochaczewa. Aby dojechać z Warszawy szosą poznańską należy w Chrzczanach skręcić na południe, drogą wiodącą przez Piasecznicę i Stary Mikołajew.


Współrzędne obiektu
N 52,171917
E 20,323127


Pałac z około połowy XIX w., skończony w roku 1863, wybudowany na miejscu wcześniejszego dworu Łuszczewskich. Projekt wykonał architekt Józef Boretti. W roku 1890 pałac został przebudowany najprawdopodobniej na polecenie ówczesnego właściciela majątku Hannibala Rostropowicza według projektu architekta Apoloniusza Pawła Nieniewskiego. Do wybuchu II Wojny Światowej pałac jeszcze paro krotnie zmieniał właścicieli. Po 1945 roku w pałacu ulokowano mieszkania pracownicze miejscowego PGR-u.

Pałac murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na wydłużonym planie, o nieregularnej bryle, złożony z prostokątnej parterowej części oraz piętrowej umieszczonej na planie litery L. Poddasze przekryte dachami dwu i czterospadowymi. Połacie kryte blachą. Na piętrze ryzalit zwieńczony trójkątnym szczytem, poprzedzony czterokolumnowym portykiem toskańskim dźwigającym taras na wysokości piętra. Taras z żeliwną balustradką. Skrajnie po prawej stronie umieszczono czworoboczną wieżę o ściętych narożach, mieszczącą klatkę schodową. Wieża została dekorowana fryzem lombardzkim, wyposażona w trzy kondygnacje otworów okiennych zamkniętych półkoliście oraz kryta spłaszczonym daszkiem. Otwory okienne piętra o zamknięciu łukiem odcinkowym. Na elewacji ogrodowej umieszczono otwarty taras oraz półkolisty parterowy ryzalit, dźwigający balkon na wysokości piętra. Układ wnętrz przekształcony. Całość skomponowana w stylu neorenesansu włoskiego nawiązującym do nieregularnych willi.
Pałac otacza park krajobrazowy z XVIII/XIX w. przekomponowany w 1860 i 1900 r.

W II połowie XVI wieku Skotniki podzielone były na dwa działy należące do rodziny Plichtów. Łącznie posiadali 8 1/2 łana. Mieszkało wówczas 10 zagrodników. W roku 1674 Skotniki liczyły około 55 mieszkańców. W II połowie XVIII oraz I połowie XIX stulecia folwarkiem w Skotnikach zarządzała rodzina Łuszczewskich herbu Korczak. Jan Paweł otrzymał po ojcu Walerjanie, cześniku sochaczewskim starostwo sochaczewskie oraz majątek w Skotnikach. Jan Paweł był ponadto dziedzicem Mikołajowa, Kawęczyna, Wierzbowic. Za panowania króla Poniatowskiego został mianowany sekretarzem królewskim. W 1788-1789 pełnił funkcję sekretarza Sejmu Czteroletniego. Należał do stronnictwa patriotycznego. W czasach Księstwa Warszawskiego sprawował urząd ministra spraw wewnętrznych i religijnych. W 1827 roku Skotniki liczyły 17 domów oraz zamieszkiwało 94 mieszkańców. Pod koniec XIX stulecia w Skotnikach gospodaruje Hannibal Rostropowicz. Dobra składają się z folwarków Skotniki oraz Hannibalów, rozległych na 773 morgach. W Skotnikach znajduje się 16 budynków murowanych, 12 drewnianych, które zamieszkuje 165 osób. Rostropowicz rozwinął hodowlę owiec, których pogłowie zwiększył do 1500 sztuk. W 1907r. dobra odkupione od Rostopowicza przez Zygmunta Henryka Brudzińskiego, Prezesa Izby Rolniczej Warszawskiej. Od  1928r. były własnością Wandy Katrzyny Burczak-Abramowiczowej z domu Brudzińskiej.

Niestety, teren pałacu zagrodzony, niedaleko cieć z groźnymi psami tarasuje drogę do.... opuszczonego pałacu i zapuszczonego parku. Dlatego też, zdjęcia niewyraźne, robione przez... dziurę w płocie.

3 komentarze:

 1. Dziękuję za opis z historycznym rysem pałacu w Skotnikach. Tylko jedna uwaga: Hannibal nazywał się Rostropowicz. W wielu opracowaniach występuje właśnie błąd w jego nazwisku, które pochodzi od stropu, a nie od roztropności - jak mawiała moja babcia, wnuczka Hannibala.
  Serdecznie pozdrawiam
  Małgorzata Wiśniewska

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne dzięki za cenne uwagi. A może posiada Pani jakieś jeszcze ciekawe informacje z historii tego pięknego pałacu? Może z opowieści babci, bądź jakichś zapisków..... Byłabym wdzięczna za takowe.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam
  Rówież chciałbym się dowiedziec czy nie zachowały sie jakies zdjecia folwarku Hanibalów na ktrórego terenie obecnie mieszkam. Z wszelkie informacje bede wdzieczny ;) dzamp@wp.pl

  OdpowiedzUsuń