Tytułem wstępu

Na wstępie chciałam zaznaczyć, iż blog mój w żaden sposób nie aspiruje do miana jakiegoś poważniejszego przedsięwzięcia naukowego i ma głównie charakter hobbystyczny i w pełni amatorski. Intencją moją było, jest i będzie, zachęcenie czytelnika do odwiedzenia tych cudownych miejsc w Polsce oraz do zapoznania się z ich historią, klimatem. Poszczególne teksty (głównie w opisach miejscowości) pochodzą nieraz z trzech-czterech źródeł (całkowicie ze sobą przemieszanych), tak więc zdecydowałam się (przed wszystkim ze względu na czytelność i specyfikę przekazu www) nie podawać dziesiątków przypisów do każdego liczącego parę słów fragmentu. Informacje zamieszczone w w moim blogu dotyczące zamków pochodzą głównie z "Leksykonu zamków w Polsce" [ autorzy: Salm Jan, Kołodziejski Stanisław, Kajzer Leszek] oraz stron internetowych poświęconych temu zagadnieniu. Zaś wiadomości dotyczące samych miejscowości znajduję głównie w Wikipedii, na stronach tych gmin i miejscowości, bądź też ze stron prywatnych poświęconych danym miejscowościom czy obiektom. Jeżeli jednak, ktoś poczuje się urażony gdy wykorzystam jego wiadomości, proszę o kontakt. Napiszę sprostowanie lub usunę takowe wiadomości z mojego bloga.

Będę ogromnie wdzięczna za wszelkie uwagi, zarówno dot. ew. błędów rzeczowych, ortograficznych, faktograficznych i innych. Propozycje, pomysły, sugestie dot. układu treści, nowych tematów, i inne uwagi proszę przesyłać na adres: jagusinka@gmail.com
Tuż pod tym tekstem jest księga gości - możesz napisać co myślisz o moim blogu :)

KSIĘGA GOŚCI

KSIĘGA GOŚCI - pisz szczerze, każda opinia jest dla mnie ważna :)

Możesz tutaj napisać co myślisz o moim blogu :)

Obserwatorzy

piątek, 10 czerwca 2011

Wąpielsk

Wąpielsk – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie rypińskim, w gminie Wąpielsk.


Współrzędne obiektu
N 53,140165
E 19,280388


Pałac w Wąpielsku został zbudowany w II poł. XIX wieku w stylu eklektycznym na polecenie Walentego Siemiątkowskiego, który był właścicielem dóbr od 1849r. Jest to budynek otynkowany, parterowy z piętrowymi ryzalitami na osiach. Od frontu ryzalit poprzedzony ośmioboczną przybudówką w kształcie wieży o trzech kondygnacjach. Podziały elewacji ramowo – pilastrowe, dach czterospadowy, na wieży namiotowy. Ostatni remont elewacji przeprowadzono w latach 80-tych. Pałac otaczają resztki założenia parkowego, w którym znajduje się ok. 20 gatunków drzew. .

 Po raz pierwszy, w dokumentach piśmienniczych, wieś zostaje wymieniona  w dokumencie króla Kazimierza Wielkiego wydanym w 1367 r. dla rycerza Zbrosława z Wąpielska. Kolejnym właścicelem dóbr Wąpielskich był Mikołaj Radzikowski herbu Ogończyk. Otrzymał on owe dobra w 1497 r. od króla Jana Olbrachta. Dalsze losy wsi są nierozerwalnie związane z rodami, m.in. Wąpielskich, Nałęczów, Chalińskich, Tarnowskich, Pleckich, Przeciszewskich, Cissowskich oraz Tabulskich. Zaś od Przedstawiciela tego ostatniego rodu, Szymona Tabulskiego, w roku 1849 nabył majątek Walenty Siemiątkowski herbu Jastrzębiec. Właśnie w rękach tej rodziny szlacheckiej majątek pozostawał aż do wybuchu drugiej wojny światowej. Wąpielsk kolejno dziedziczyli: w 1888r. Józef- syn Walentego, w 1917r, Jerzy, syn Józefa. Jerzy SIemiątkowski, znany  działacz społeczeny i polityczny a także ceniony hodowca koni angloarabskich był ostatnim właścicielem majątku. Z ciekawostek można dodać, że pałac gościł w swoich wnętrzach w roku 1928 Prezydenta RP Ignacego Mościckiego.

Warte uwagi są też: kapliczka Matki Boskiej z początku XX w. oraz dawny przystanek kolei wąskotorowej z lat 20-tych XX w.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz