Tytułem wstępu

Na wstępie chciałam zaznaczyć, iż blog mój w żaden sposób nie aspiruje do miana jakiegoś poważniejszego przedsięwzięcia naukowego i ma głównie charakter hobbystyczny i w pełni amatorski. Intencją moją było, jest i będzie, zachęcenie czytelnika do odwiedzenia tych cudownych miejsc w Polsce oraz do zapoznania się z ich historią, klimatem. Poszczególne teksty (głównie w opisach miejscowości) pochodzą nieraz z trzech-czterech źródeł (całkowicie ze sobą przemieszanych), tak więc zdecydowałam się (przed wszystkim ze względu na czytelność i specyfikę przekazu www) nie podawać dziesiątków przypisów do każdego liczącego parę słów fragmentu. Informacje zamieszczone w w moim blogu dotyczące zamków pochodzą głównie z "Leksykonu zamków w Polsce" [ autorzy: Salm Jan, Kołodziejski Stanisław, Kajzer Leszek] oraz stron internetowych poświęconych temu zagadnieniu. Zaś wiadomości dotyczące samych miejscowości znajduję głównie w Wikipedii, na stronach tych gmin i miejscowości, bądź też ze stron prywatnych poświęconych danym miejscowościom czy obiektom. Jeżeli jednak, ktoś poczuje się urażony gdy wykorzystam jego wiadomości, proszę o kontakt. Napiszę sprostowanie lub usunę takowe wiadomości z mojego bloga.

Będę ogromnie wdzięczna za wszelkie uwagi, zarówno dot. ew. błędów rzeczowych, ortograficznych, faktograficznych i innych. Propozycje, pomysły, sugestie dot. układu treści, nowych tematów, i inne uwagi proszę przesyłać na adres: jagusinka@gmail.com
Tuż pod tym tekstem jest księga gości - możesz napisać co myślisz o moim blogu :)

KSIĘGA GOŚCI

KSIĘGA GOŚCI - pisz szczerze, każda opinia jest dla mnie ważna :)

Możesz tutaj napisać co myślisz o moim blogu :)

Obserwatorzy

piątek, 10 czerwca 2011

Radziki Małe

Radziki Małe – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie rypińskim, w gminie Wąpielsk.


Współrzędne obiektu
N 53,169619
E 19,304017

W Radzikach Małych znajduje się pałac z XVIII w. We wnętrznach zachowane są bogate polichromie przedstawiające sceny z polowania. Pałac jest w opłakanym stanie i powinien być jak najszybciej odremontowany.

W XIV i XV wieku Radziki Małe należały do rodu Ogonów, w XVI do Żelskich a konretnie do żony Sędziwoja Żelskiego, Zofii z Radzikowskich. W XVII wieku majątek przeszedł na własność jezuitów grudziądzkich a następnie, w pierwszej połowie XVIII wieku stał się własnością rodu Pląskowskich. Kolejnymi właścicielami byli Grąbczewscy herbu Nałęcz. Ignacy Grąbczewski, w obawie przed konfiskatą majątku po powstaniu styczniowym, zmuszony był sprzedać Radziki Małe Władysławowi Gniazdowskiemu. Tuż przed wybuchem wojny właścicielem majątku był Tadeusz Gniazdowski. On i jego żona Teresa, zostali aresztowani przez Selbstschutz i następne zamordowani. Selbstschutz to niemiecka organizacja paramilitarna złożona z mniejszości niemieckiej działająca w czasie I wojny światowej i II wojny światowej. do "Selbstschutzu" wstępowali etniczni Niemcy zamieszkujący dotychczas tereny polskie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz