niedziela, 24 lipca 2011

Chotynia

Chotynia – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie garwolińskim, w gminie Sobolew.


Współrzędne obiektu
N 51,798921
E 21,718858


We wsi znajduje się zabytkowy dworek zbudowany w 1808 roku. Całość otoczona jest parkiem o powierzchni ok. 2 ha. Klasycystyczny dwór zbudowany został w pierwszej połowie XIX w. 

Początkowo stanowił własność Grajbnerów, następnie Leliwa-Śnieżków.Od 1846 roku mieszkał w nim pisarz i jednocześnie właściciel hrabia Stanisław Graybner. 

Został przebudowany w XX. a następnie wyremontowany w 1949 r. 

Budowla jest jedenastoosiowa wymurowana z cegły i otynkowana. Zbudowana została na planie prostokąta z dobudówkami od pd.-zach. i pn.-wsch. Posiada piwnice sklepione kolebkowo. 

Dach dworu jest czterospadowy obecnie kryty strzechą trzcinową, pierwotnie gontowy. W połaciach okna typu wole oczy. Wystrój klasycystyczny. Boniowanie narożne, dekoracje okien i gzymsy. 

Układ wnętrz jest dwutraktowy. W pomieszczeniach znajdują się resztki parkietów a gzyms podokapowy jest profilowany. 

Obok dworu znajduje się  STAJNIA-WOZOWNIA zbudowana została w 1 poł. w. XIX. Jest murowana z cegły, tynkowana, na narożach boniowana. Posiada plan prostokąta z ryzalitem na osi, w którym znajdują się dwie bramy wjazdowe. 

Okap wspiera się na zakończeniach belek stropowych. Stajnię przykrywa dach czterospadowy, niski, pierwotnie kryty blachą. 

Obecnie wszystkie dachy pokrywa strzecha trzcinowa.  

Dwór jak i pozostałe zabudowania został odrestaurowany w latach 1999-2003. Obecnie znajduje się w nim restauracja oraz hotel. 

3 komentarze:

  1. Ładnie tam, lubię takie dworki, szczególnie te dachy mnie zachwycają, mają w sobie takie coś...

    OdpowiedzUsuń
  2. Mnie z kolei uderzył potężny dysonans między samą miejscowością, gdzie chałupy z zapadającymi dachami są bardzo częstym widokiem, gdzie droga dojazdowa jest usłana dzurami, gdzie zabudowania są w większości niezadbane a wręcz szpetne. Widać , że ludzie tu żyją skromnie. I nagle przy zakręcie takie eldorado.....

    OdpowiedzUsuń
  3. Wspaniałe, dworek szlachecki, a pokrycie dachowe - chłopskie. Trochę jak disco w kościele.

    OdpowiedzUsuń