Tytułem wstępu

Na wstępie chciałam zaznaczyć, iż blog mój w żaden sposób nie aspiruje do miana jakiegoś poważniejszego przedsięwzięcia naukowego i ma głównie charakter hobbystyczny i w pełni amatorski. Intencją moją było, jest i będzie, zachęcenie czytelnika do odwiedzenia tych cudownych miejsc w Polsce oraz do zapoznania się z ich historią, klimatem. Poszczególne teksty (głównie w opisach miejscowości) pochodzą nieraz z trzech-czterech źródeł (całkowicie ze sobą przemieszanych), tak więc zdecydowałam się (przed wszystkim ze względu na czytelność i specyfikę przekazu www) nie podawać dziesiątków przypisów do każdego liczącego parę słów fragmentu. Informacje zamieszczone w w moim blogu dotyczące zamków pochodzą głównie z "Leksykonu zamków w Polsce" [ autorzy: Salm Jan, Kołodziejski Stanisław, Kajzer Leszek] oraz stron internetowych poświęconych temu zagadnieniu. Zaś wiadomości dotyczące samych miejscowości znajduję głównie w Wikipedii, na stronach tych gmin i miejscowości, bądź też ze stron prywatnych poświęconych danym miejscowościom czy obiektom. Jeżeli jednak, ktoś poczuje się urażony gdy wykorzystam jego wiadomości, proszę o kontakt. Napiszę sprostowanie lub usunę takowe wiadomości z mojego bloga.

Będę ogromnie wdzięczna za wszelkie uwagi, zarówno dot. ew. błędów rzeczowych, ortograficznych, faktograficznych i innych. Propozycje, pomysły, sugestie dot. układu treści, nowych tematów, i inne uwagi proszę przesyłać na adres: jagusinka@gmail.com
Tuż pod tym tekstem jest księga gości - możesz napisać co myślisz o moim blogu :)

KSIĘGA GOŚCI

KSIĘGA GOŚCI - pisz szczerze, każda opinia jest dla mnie ważna :)

Możesz tutaj napisać co myślisz o moim blogu :)

Obserwatorzy

środa, 26 grudnia 2012

Siewierz

Siewierz – miasto w Małopolsce, w woj. śląskim, w powiecie będzińskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Siewierz. Leży na Garbie Tarnogórskim nad rzeką Czarną Przemszą.


Współrzędne obiektu 
 50.467298
19.241670

Ruiny zamku w Siewierzu są w pisane do rejestru zabytków pod nr rej.: 333/51 z 10.09.1951 oraz 777/67 z 17.06.1967. Znajdują się one na południowy wschód od miasta nad brzegiem Czarnej Przemszy. 

Pierwsze wzmianki historyczne w dokumnetach pisanych datowane sa na rok 1125 jednak istnienie grodu wcześniej jest nieznane z powodu braku badań archeologicznych. 

Badania archeologiczne prowadzone od 1963 roku potwierdziły istnienie założenia obronnego w pierwszej połowie XIV wieku. Na usypanej wtedy sztucznie platformie wybudowano drewniane budynki. 

Pierwszym murowanym obiektem była cylindryczna wieża usytuowana w południowej części zespołu w pierwszej połowie XV wieku. Od tego czasu powstają kolejne elementy murowane takie jak mury obwodowe czy wieża bramna w południowej części dziedzińca. 

Kolejno powstała także wieża bramna północna oraz budynek mieszkalny na wschód od niej. W latach 30-tych szesnastego wieku brama ta została rozebrana a budulec użyty do wzniesienia południowego i zachodniego skrzydła zamku w stylu renesansowym. 

 Legenda „O Czarnej Damie":
W jasne księżycowe noce na murach zamku w Siewierzu pojawia się postać Czarnej Damy, która jękliwym głosem straszy okolicznych mieszkańców. Była to niegdyś niezwykłej urody dziewica, z pochodzenia Żydówka, która zakochała się w burgrabi rządzącym zamkiem. Podczas nieobecności biskupa zjawiała się w zamku na potajemne spotkania z ukochanym. Ale wiadomość o spotkaniach dotarła do miejscowego plebana a następnie do biskupa, który pewnego wieczoru zawitał niespodziewanie na zamek i zastał zakochaną parę w jednej z komnat. Kilka dni potem burgrabię wygnano, a piękna Żydówka za profanację świętego miejsca została skazana na śmierć przez zakopanie żywcem. Wyrok wykonano w zamkowych lochach. Od tego czasu niemal w każdą noc o pełni księżyca zjawa pojawia się na dziedzińcu zamkowym by straszyć załogę zamku i okolicznych mieszkańców.
[żródło http://www.edenpolska.pl]

Przed Potopem Szwedzkim cały zespół zamkowy został umocniony. Po zniszczeniach wojennych został odrestaurowany. 

Kolejna przebudowa zamku datowana jest na przełom XVII i XVIII kiedy to dobudowano wschodnie skrzydło zamku a basztę przy bramie wjazdowej podwyższono i zwieńczono barokowym dachem. Od tego czasu zamek zaczął powoli podupadać. 

Od roku 1807 zamek pozostawał niezamieszkany co przyczyniło się do dalszej dewastacji kompleksu. Prace zabezpieczające zabytek odbyły się w latach 50 i 70 XX wieku w wyniku czego zamek został zachowany w stanie trwałej ruiny. Przeprowadzono wtedy remont basterii i piwnic oraz zrekonstruowano mur od strony południowej. 

W roku 1997 powołano do życia Fundację "Zamek Siewierski" im. Księstwa Siewierskiego. Kolejne prace konserwatorskie wykonano w latach 2007-2010. 

Zrekonstruowano wtedy most zwodzony, wykonano platformę widokową w wieży bramnej, wybrukowano dziedziniec zamkowy, zrekonstruowano część południowej ściany zamku. 

W celach turystycznych w zachodniej piwnicy zamku wykonano posadzkę z ogrzewaniem podłogowym.

w Siewierzu warto jeszcze zobaczyć:
  • Kościół romański pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela
  • Kościół parafialny pod wezwaniem świętego Macieja Apostoła.
  • Cmentarz parafialny [wpisany do rejestru zabytków]
  • Rynek – średniowieczny układ urbanistyczny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz