Tytułem wstępu

Na wstępie chciałam zaznaczyć, iż blog mój w żaden sposób nie aspiruje do miana jakiegoś poważniejszego przedsięwzięcia naukowego i ma głównie charakter hobbystyczny i w pełni amatorski. Intencją moją było, jest i będzie, zachęcenie czytelnika do odwiedzenia tych cudownych miejsc w Polsce oraz do zapoznania się z ich historią, klimatem. Poszczególne teksty (głównie w opisach miejscowości) pochodzą nieraz z trzech-czterech źródeł (całkowicie ze sobą przemieszanych), tak więc zdecydowałam się (przed wszystkim ze względu na czytelność i specyfikę przekazu www) nie podawać dziesiątków przypisów do każdego liczącego parę słów fragmentu. Informacje zamieszczone w w moim blogu dotyczące zamków pochodzą głównie z "Leksykonu zamków w Polsce" [ autorzy: Salm Jan, Kołodziejski Stanisław, Kajzer Leszek] oraz stron internetowych poświęconych temu zagadnieniu. Zaś wiadomości dotyczące samych miejscowości znajduję głównie w Wikipedii, na stronach tych gmin i miejscowości, bądź też ze stron prywatnych poświęconych danym miejscowościom czy obiektom. Jeżeli jednak, ktoś poczuje się urażony gdy wykorzystam jego wiadomości, proszę o kontakt. Napiszę sprostowanie lub usunę takowe wiadomości z mojego bloga.

Będę ogromnie wdzięczna za wszelkie uwagi, zarówno dot. ew. błędów rzeczowych, ortograficznych, faktograficznych i innych. Propozycje, pomysły, sugestie dot. układu treści, nowych tematów, i inne uwagi proszę przesyłać na adres: jagusinka@gmail.com
Tuż pod tym tekstem jest księga gości - możesz napisać co myślisz o moim blogu :)

KSIĘGA GOŚCI

KSIĘGA GOŚCI - pisz szczerze, każda opinia jest dla mnie ważna :)

Możesz tutaj napisać co myślisz o moim blogu :)

Obserwatorzy

czwartek, 26 lipca 2012

Nowodwór

Nowodwór – wieś  w województwie lubelskim, w powiecie ryckim, w gminie Nowodwór.

Nowodwór na mapie google

 Współrzędne miejscowości
 N 51.638746
E 22.101841Od XVI wieku do roku 1870 Nowodwór miał status miejski. Jak podaje "Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, Tom VII" w roku 1566  należał on do Wojciecha Męcińskiego. W 1612 roku Jadwiga Męcińska z domu Głoskowska ufundowała w Nowodworze kościół parafialny [dziś już nie istniejący]


 Po  śmierci ww Wojciecha, miasteczko Nowodwór oraz 17 wsi odziedziczył jego syn Wojciech Męciński (Męczyński) polski jezuita, misjonarz w Japonii. Pomimo protestów rodziny w 1669 roku zapisał on dobra nowodworskie na uposażenie kolegium św. Piotra w Krakowie.

W 1870 r Nowodwór utracił prawa miejskie. Być może miało to związek ze zniszczeniami jakie poczyniła Dragonia ks. Radziwiłła, podczaszego Wielkiego Księstwa Litewskiego  w latach kiedy Nowodwór był pod rządami kolegium.

W 1886 roku Nowodwór należał do Ludwika hr. Krasińskiego.
 
W Nowodworze znajduje się pomnik poświęcony zbrodni ludobójstwa na narodzie Romów w czasie Drugiej Wojny Światowej.

 Wg źródeł IPN w okolicy Nowodworu odbyły się dwie masowe egzekucje Romów. 
 
Z powodu braku dokumentów trudno jest określić dokładną ilość ofiar. Podaje się, że w pierwszej egzekucji, w roku 1941 zginęło ok 40 Romów, w drugiej ok. 150.
9 komentarzy:

 1. PRZEPRASZAM BYĆ MOŻE SIĘ MYLĘ ALE KIEDY BYŁEM JESZCZE DZIECKIEM PAMIĘTAM JAK MÓJ TATA MÓWIŁ ŻE WCZEŚNIEJ NAJPRAWDOPODOBNIEJ W OKRESIE POTOPU SZWEDZKIEGO NOWODWÓR NOSIŁ NAZWĘ WIEPRZADÓW.CZY MOŻE BYĆ TO PRAWDA?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. WYPRZĘDÓW. to prawda.

   Usuń
 2. Trochę znam historię Nowodworu ale przyznam, że pierwsze słyszę o nazwie Wieprzadów. Jeśli jest ktoś kto to potwierdzi to jestem ciekaw.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co się wstępnie dowiedziałam miejscowość, która niegdyś byłą w miejscu Nowodworu miała nazwę Wyprzadów, jednak jej mieszkańcy wymarli co do jednego na cholerę. Historia jest do sprawdzenia podobno i jak tylko znajdę chwilkę żeby się tym zająć to spróbuję potwierdzić.

   Usuń
 3. Szanowny podróżniku, pomnik romów znajduje się w Ułężu. Lotnisko też jest w Ułężu. Wystarczy spojrzeć na stare spisy i mapy... nie na gpsy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak napisałam pomnik Romów znajduje się cyt. "w okolicy" Nowodworu. I na pewno bliżej pomnika jak i wspomnianego przez Pana/Panią lotniska leży miejscowość Nowodwór a nie Ułęż.

   Usuń
 4. W Nowodworze urodził się Wacław Nałkowski - twórca geografii rozumowej, ojciec pisarki Zofii Nałkowskiej.
  Co do Wyprzadowa, to podobno w okolicach obecnego cmentarza znajdował się klasztor.
  Mówi się też że miasto podupadło po dosyć powszechnych grabieżach szwedzkich podczas potopu.

  Co do pomnika i lotniska to owszem, leżą w granicach administracyjnych gminy Ułęż, z racji jednak bezpośredniej bliskości wsi Nowodwór powszechnie mówi się o lotnisku w Nowodworze (wystarczy spojrzeć na maps.google.pl).

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam czy są dostępne jakieś mapy kiedy był Wyprzędów?

  OdpowiedzUsuń