Tytułem wstępu

Na wstępie chciałam zaznaczyć, iż blog mój w żaden sposób nie aspiruje do miana jakiegoś poważniejszego przedsięwzięcia naukowego i ma głównie charakter hobbystyczny i w pełni amatorski. Intencją moją było, jest i będzie, zachęcenie czytelnika do odwiedzenia tych cudownych miejsc w Polsce oraz do zapoznania się z ich historią, klimatem. Poszczególne teksty (głównie w opisach miejscowości) pochodzą nieraz z trzech-czterech źródeł (całkowicie ze sobą przemieszanych), tak więc zdecydowałam się (przed wszystkim ze względu na czytelność i specyfikę przekazu www) nie podawać dziesiątków przypisów do każdego liczącego parę słów fragmentu. Informacje zamieszczone w w moim blogu dotyczące zamków pochodzą głównie z "Leksykonu zamków w Polsce" [ autorzy: Salm Jan, Kołodziejski Stanisław, Kajzer Leszek] oraz stron internetowych poświęconych temu zagadnieniu. Zaś wiadomości dotyczące samych miejscowości znajduję głównie w Wikipedii, na stronach tych gmin i miejscowości, bądź też ze stron prywatnych poświęconych danym miejscowościom czy obiektom. Jeżeli jednak, ktoś poczuje się urażony gdy wykorzystam jego wiadomości, proszę o kontakt. Napiszę sprostowanie lub usunę takowe wiadomości z mojego bloga.

Będę ogromnie wdzięczna za wszelkie uwagi, zarówno dot. ew. błędów rzeczowych, ortograficznych, faktograficznych i innych. Propozycje, pomysły, sugestie dot. układu treści, nowych tematów, i inne uwagi proszę przesyłać na adres: jagusinka@gmail.com
Tuż pod tym tekstem jest księga gości - możesz napisać co myślisz o moim blogu :)

KSIĘGA GOŚCI

KSIĘGA GOŚCI - pisz szczerze, każda opinia jest dla mnie ważna :)

Możesz tutaj napisać co myślisz o moim blogu :)

Obserwatorzy

czwartek, 22 września 2011

Wola Gułowska

Wola Gułowska – wieś w Polsce w województwie lubelskim, w powiecie łukowskim, w gminie Adamów, 28 km w kierunku pd.-pd.-zach. od Łukowa i 18 km w kierunku zach.-pn.-zach. od Kocka. 


Współrzędne obiektu
N 51.701409
E 22.208669

Wola Gułowska położona jest nad rzeką Czarną, małym dopływem Tyśmienicy. Znajduje się na skraju Wysoczyzny Żelechowskiej, blisko Równiny Łukowskiej.

W rzeźbie terenu zaznacza się dolina Czarnej. Nad małą miejscowością dominuje kościół z klasztorem karmelitów.

Najstarsze wzmianki dotyczące Woli Gułowskiej pochodzą z lat 1508 i 1545. W 1633 r. Ludwik Krasiński, dziedzic tutejszych dóbr, postanowił ufundować klasztor OO. Karmelitów oraz nowy kościół w miejsce starej, drewnianej kaplicy.

Budowę kościoła zakończono w 1782 r. jego konsekracją.

W kościele znajduje się cudami słynący obraz Najświętszej Maryi Panny, koronowany w 1982 r. przez Abpa Józefa Glempa koronami papieskimi oraz kopia obrazu Madonny z Białynicz.

Od 3 do 5 października 1939 w rejonie Woli Gułowskiej i Helenowa żołnierze SGO Polesie toczyli zacięte walki stanowiące ostatni etap bitwy pod Kockiem.

W czasie wojny obronnej w roku 1939, podczas ostatniej bitwy wrześniowej, w dniach 4 i 5 października, pod pobliskim Kockiem została stoczona zacięta walka o klasztor i sanktuarium.

Samodzielna grupa operacyjna "Polesie", dowodzona przez gen. Franciszka Kleeberga, utrzymała tę pozycję aż do złożenia broni.

Szczególnie krwawe zmagania miały miejsce obok świątyni i na przykościelnym cmentarzu, na którym po bitwie pogrzebano około 200 żołnierzy polskich.

Od tego czasu w pamiętną rocznicę bitwy ocalała gromadka "kleeberczyków" melduje się u swojej Patronki w Woli Gułowskiej.

W Woli Gułowskiej warto zobaczyć:
 1. Barokowy Kościół Karmelitów Nawiedzenia NMP, zbudowany w XVII w., z obrazem MB koronowanym w 1982
 2. Sanktuarium unitów podlaskich i żołnierzy Września 1939.
 3. Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków założone w 1989.
 4. Cmentarz na którym znajdują się XIX wieczne nagrobki 


Według rejestru zabytków na listę zabytków wpisane są obiekty:
 • zespół klasztorny karmelitów trzewiczkowych, 2 poł. XVII-XIX, nr rej.: A/578 z 17.02.1972:
 • kościół pw. Nawiedzenia NMP
 • klasztor
 • dzwonnica
 • kostnica
 • cmentarz przykościelny
 • ogrodzenie z bramą

Sanktuarium, włącznie z podziemiami z cudowną studzienką, warto zobaczyć w towarzystwie przewodnika-karmelity (wymagane wcześniejsze umówienie, tel. 025 755 02 21).

Warto tu przyjechać w dniu odpustu i diecezjalnych dożynek przypadających 8 września, w święto Narodzenia NMP.

W pobliżu sanktuarium znajduje się okazały dom kultury będący zarazem Pomnikiem Czynu Bojowego Kleeberczyków.

Zorganizowano w nim małe muzeum z pamiątkami związanymi z SGO "Polesie" i bitwą pod Kockiem. Mieści się tu także Izba Regionalna i Galeria Rzeźby Ludowej.

Obiekt jest otwarty dla turystów od wtorku do piątku w godz. 9.00-18.00 (w weekendy w godz. 10.00-14.00, ale po wcześniejszym umówieniu, tel. 025 755 02 15).

W centrum Woli Gułowskiej obejrzeć można wiele rzeźb drewnianych. 

Na miejscowym cmentarzu, przy drodze do Turzystwa i Okrzei, znajduje się zbiorowy grób ok. 200 żołnierzy polskich poległych w bitwie o Wolę Gułowską.

Można na nim także zobaczyć XIX- wieczne nagrobki.