Tytułem wstępu

Na wstępie chciałam zaznaczyć, iż blog mój w żaden sposób nie aspiruje do miana jakiegoś poważniejszego przedsięwzięcia naukowego i ma głównie charakter hobbystyczny i w pełni amatorski. Intencją moją było, jest i będzie, zachęcenie czytelnika do odwiedzenia tych cudownych miejsc w Polsce oraz do zapoznania się z ich historią, klimatem. Poszczególne teksty (głównie w opisach miejscowości) pochodzą nieraz z trzech-czterech źródeł (całkowicie ze sobą przemieszanych), tak więc zdecydowałam się (przed wszystkim ze względu na czytelność i specyfikę przekazu www) nie podawać dziesiątków przypisów do każdego liczącego parę słów fragmentu. Informacje zamieszczone w w moim blogu dotyczące zamków pochodzą głównie z "Leksykonu zamków w Polsce" [ autorzy: Salm Jan, Kołodziejski Stanisław, Kajzer Leszek] oraz stron internetowych poświęconych temu zagadnieniu. Zaś wiadomości dotyczące samych miejscowości znajduję głównie w Wikipedii, na stronach tych gmin i miejscowości, bądź też ze stron prywatnych poświęconych danym miejscowościom czy obiektom. Jeżeli jednak, ktoś poczuje się urażony gdy wykorzystam jego wiadomości, proszę o kontakt. Napiszę sprostowanie lub usunę takowe wiadomości z mojego bloga.

Będę ogromnie wdzięczna za wszelkie uwagi, zarówno dot. ew. błędów rzeczowych, ortograficznych, faktograficznych i innych. Propozycje, pomysły, sugestie dot. układu treści, nowych tematów, i inne uwagi proszę przesyłać na adres: jagusinka@gmail.com
Tuż pod tym tekstem jest księga gości - możesz napisać co myślisz o moim blogu :)

KSIĘGA GOŚCI

KSIĘGA GOŚCI - pisz szczerze, każda opinia jest dla mnie ważna :)

Możesz tutaj napisać co myślisz o moim blogu :)

Obserwatorzy

niedziela, 24 lipca 2011

Chotynia

Chotynia – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie garwolińskim, w gminie Sobolew.


Współrzędne obiektu
N 51,798921
E 21,718858


We wsi znajduje się zabytkowy dworek zbudowany w 1808 roku. Całość otoczona jest parkiem o powierzchni ok. 2 ha. Klasycystyczny dwór zbudowany został w pierwszej połowie XIX w. 

Początkowo stanowił własność Grajbnerów, następnie Leliwa-Śnieżków.Od 1846 roku mieszkał w nim pisarz i jednocześnie właściciel hrabia Stanisław Graybner. 

Został przebudowany w XX. a następnie wyremontowany w 1949 r. 

Budowla jest jedenastoosiowa wymurowana z cegły i otynkowana. Zbudowana została na planie prostokąta z dobudówkami od pd.-zach. i pn.-wsch. Posiada piwnice sklepione kolebkowo. 

Dach dworu jest czterospadowy obecnie kryty strzechą trzcinową, pierwotnie gontowy. W połaciach okna typu wole oczy. Wystrój klasycystyczny. Boniowanie narożne, dekoracje okien i gzymsy. 

Układ wnętrz jest dwutraktowy. W pomieszczeniach znajdują się resztki parkietów a gzyms podokapowy jest profilowany. 

Obok dworu znajduje się  STAJNIA-WOZOWNIA zbudowana została w 1 poł. w. XIX. Jest murowana z cegły, tynkowana, na narożach boniowana. Posiada plan prostokąta z ryzalitem na osi, w którym znajdują się dwie bramy wjazdowe. 

Okap wspiera się na zakończeniach belek stropowych. Stajnię przykrywa dach czterospadowy, niski, pierwotnie kryty blachą. 

Obecnie wszystkie dachy pokrywa strzecha trzcinowa.  

Dwór jak i pozostałe zabudowania został odrestaurowany w latach 1999-2003. Obecnie znajduje się w nim restauracja oraz hotel. 

1 komentarz:

  1. Ładnie tam, lubię takie dworki, szczególnie te dachy mnie zachwycają, mają w sobie takie coś...

    OdpowiedzUsuń