Tytułem wstępu

Na wstępie chciałam zaznaczyć, iż blog mój w żaden sposób nie aspiruje do miana jakiegoś poważniejszego przedsięwzięcia naukowego i ma głównie charakter hobbystyczny i w pełni amatorski. Intencją moją było, jest i będzie, zachęcenie czytelnika do odwiedzenia tych cudownych miejsc w Polsce oraz do zapoznania się z ich historią, klimatem. Poszczególne teksty (głównie w opisach miejscowości) pochodzą nieraz z trzech-czterech źródeł (całkowicie ze sobą przemieszanych), tak więc zdecydowałam się (przed wszystkim ze względu na czytelność i specyfikę przekazu www) nie podawać dziesiątków przypisów do każdego liczącego parę słów fragmentu. Informacje zamieszczone w w moim blogu dotyczące zamków pochodzą głównie z "Leksykonu zamków w Polsce" [ autorzy: Salm Jan, Kołodziejski Stanisław, Kajzer Leszek] oraz stron internetowych poświęconych temu zagadnieniu. Zaś wiadomości dotyczące samych miejscowości znajduję głównie w Wikipedii, na stronach tych gmin i miejscowości, bądź też ze stron prywatnych poświęconych danym miejscowościom czy obiektom. Jeżeli jednak, ktoś poczuje się urażony gdy wykorzystam jego wiadomości, proszę o kontakt. Napiszę sprostowanie lub usunę takowe wiadomości z mojego bloga.

Będę ogromnie wdzięczna za wszelkie uwagi, zarówno dot. ew. błędów rzeczowych, ortograficznych, faktograficznych i innych. Propozycje, pomysły, sugestie dot. układu treści, nowych tematów, i inne uwagi proszę przesyłać na adres: jagusinka@gmail.com
Tuż pod tym tekstem jest księga gości - możesz napisać co myślisz o moim blogu :)

KSIĘGA GOŚCI

KSIĘGA GOŚCI - pisz szczerze, każda opinia jest dla mnie ważna :)

Możesz tutaj napisać co myślisz o moim blogu :)

Obserwatorzy

piątek, 29 kwietnia 2011

Wola Worowska

Wola Worowska – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie grójeckim, w gminie Grójec. Leży na pólnocny - zachód od Grójca. Jadąc od strony Warszawy szosą krakowską, należy za Głuchowem skręcić w lewo.

Wola Worowska na mapie google

Współrzędne obiektu
N 51,886724
E 21,845440

Pałac został wybudowany na zlecenie Natalii z Kunickich i Antoniego Stefana Mękarskich w roku 1917. O dacie budowy dowiadujemy się z napisu na elewacji frontowej. Pałac pozostawał w posiadaniu rodziny fundatorów do 1945 roku. Po zakończeniu II Wojny Światowej w budynku ulokowano mieszkania pracownicze Spółdzielni Produkcyjnej „Ogrodnik”. Nowe zagospodarowanie budynku doprowadziło do jego dewastacji.


Pałac murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta, o regularnej bryle, podpiwniczony, piętrowy, z poddaszem przekrytym dachem czterospadowym o połaciach krytych blachą. Elewacja frontowa 7 osiowa ze środkową osią szerszą od pozostałych, w formie ryzalitu pozornego wieńczonego trójkątnym szczytem oraz poprzedzonego czterofilarowym portykiem, dźwigającym taras na wysokości piętra. Taras otoczony żeliwną balustradką. Ryzalit w partii piętra wyszczególniony jest parą pilastrów toskańskich. Prostokątne otwory okienne dekorowane prostymi naczółkami załamanymi pod kątem prostym oraz płaskimi opaskami. Elewacja dekorowane profilowanym gzymsem między kondygnacyjnym oraz wałkiem przebiegającym nad górną kondygnacją. Na elewacji ogrodowej analogiczny pozorny ryzalit bez portyku. Na elewacji bocznej pierwotnie mieściła się drewniany budynek kuchenny. Obecnie rozebrany. Układ wnętrz dwutraktowy z prostokątną sienią na osi oraz drewnianymi schodami prowadzącymi na piętro. Całość skomponowana w duchu uproszczonego klasycyzmu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz