Tytułem wstępu

Na wstępie chciałam zaznaczyć, iż blog mój w żaden sposób nie aspiruje do miana jakiegoś poważniejszego przedsięwzięcia naukowego i ma głównie charakter hobbystyczny i w pełni amatorski. Intencją moją było, jest i będzie, zachęcenie czytelnika do odwiedzenia tych cudownych miejsc w Polsce oraz do zapoznania się z ich historią, klimatem. Poszczególne teksty (głównie w opisach miejscowości) pochodzą nieraz z trzech-czterech źródeł (całkowicie ze sobą przemieszanych), tak więc zdecydowałam się (przed wszystkim ze względu na czytelność i specyfikę przekazu www) nie podawać dziesiątków przypisów do każdego liczącego parę słów fragmentu. Informacje zamieszczone w w moim blogu dotyczące zamków pochodzą głównie z "Leksykonu zamków w Polsce" [ autorzy: Salm Jan, Kołodziejski Stanisław, Kajzer Leszek] oraz stron internetowych poświęconych temu zagadnieniu. Zaś wiadomości dotyczące samych miejscowości znajduję głównie w Wikipedii, na stronach tych gmin i miejscowości, bądź też ze stron prywatnych poświęconych danym miejscowościom czy obiektom. Jeżeli jednak, ktoś poczuje się urażony gdy wykorzystam jego wiadomości, proszę o kontakt. Napiszę sprostowanie lub usunę takowe wiadomości z mojego bloga.

Będę ogromnie wdzięczna za wszelkie uwagi, zarówno dot. ew. błędów rzeczowych, ortograficznych, faktograficznych i innych. Propozycje, pomysły, sugestie dot. układu treści, nowych tematów, i inne uwagi proszę przesyłać na adres: jagusinka@gmail.com
Tuż pod tym tekstem jest księga gości - możesz napisać co myślisz o moim blogu :)

KSIĘGA GOŚCI

KSIĘGA GOŚCI - pisz szczerze, każda opinia jest dla mnie ważna :)

Możesz tutaj napisać co myślisz o moim blogu :)

Obserwatorzy

piątek, 18 marca 2011

Piotrowice Wielkie

Piotrowice Wielkie – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie lubelskim, w gminie Garbów.

Piotrowice Wielkie na mapie google

Współrzędne obiektu
N 51,342798
E 22,416160
.

 W Piotrowicach istnieje zespół pałacowy, XIX/XX, nr rej.: A/681 z 24.09.1973 w skład którego wchodzą:
    * pałac
    * park
    * obora
    * wiatrak holender, nr rej.: A/354 z 11.06.1968
Dawny ośrodek dworski zajmuje pow. 4 ha. W niewielkim murowanym dworze jeszcze niedawno mieściła się szkoła podstawowa. 
 
Obecnie Układ przestrzenno-kompozycyjny jest czytelny mimo dużych zmian i zniszczeń, zwłaszcza w obrębie wnętrz ogrodowych w bezpośrednim otoczeniu dworu. 
 
Całość wskazuje na układ krajobrazowy, chociaż istniejące stare szpalery grabowe, o układzie czworobocznych kwater wydzielających sady, narzucają charakter regularny. 
 
Dwór ten powstał w końcu XIX wieku za sprawą Ludwika Budzisława Kopcia, który nabył majątek w Piotrowicach Wielkich w 1899 roku. To wersja najpopularniejsza. Jedynym jednak dowodem na to jest styl w jakim budynek wybudowano. Mógł równie dobrze powstać trochę wcześniej, jeszcze zanim stał się własnością  Kopciów. 
 
Ludwik B. Kopeć zmarł w roku 1913. Majątek pozostawił trójce swoich dzieci, ich potomstwo zaś bywało na dworze w Leścach. Źródła mówią o trójce z trzeciego pokolenia właścicieli dworu w Piotrowicach: Ludwik Kopeć pozostawał właścicielem dworu i zajmował się gospodarką, jego młodsi bracia wybrali inną drogę. Tadeusz Kopeć został lekarzem mieszkającym w Warszawie, Stefan Kopeć dosłużył się tytułu profesorskiego na uniwersytecie jako przyrodnik. Znacjonalizowany dwór zajmowały: mleczarnia,biblioteka i w końcu szkoła podstawowa.
 
Od roku 2010 budynek nie już użytkowany - szkoła w Piotrowicach Wielkich została właśnie zlikwidowana. W budynku oprócz szkoły znajdują się mieszkania nauczycieli. Dwór potrzebuje pilnego remontu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz