Tytułem wstępu

Na wstępie chciałam zaznaczyć, iż blog mój w żaden sposób nie aspiruje do miana jakiegoś poważniejszego przedsięwzięcia naukowego i ma głównie charakter hobbystyczny i w pełni amatorski. Intencją moją było, jest i będzie, zachęcenie czytelnika do odwiedzenia tych cudownych miejsc w Polsce oraz do zapoznania się z ich historią, klimatem. Poszczególne teksty (głównie w opisach miejscowości) pochodzą nieraz z trzech-czterech źródeł (całkowicie ze sobą przemieszanych), tak więc zdecydowałam się (przed wszystkim ze względu na czytelność i specyfikę przekazu www) nie podawać dziesiątków przypisów do każdego liczącego parę słów fragmentu. Informacje zamieszczone w w moim blogu dotyczące zamków pochodzą głównie z "Leksykonu zamków w Polsce" [ autorzy: Salm Jan, Kołodziejski Stanisław, Kajzer Leszek] oraz stron internetowych poświęconych temu zagadnieniu. Zaś wiadomości dotyczące samych miejscowości znajduję głównie w Wikipedii, na stronach tych gmin i miejscowości, bądź też ze stron prywatnych poświęconych danym miejscowościom czy obiektom. Jeżeli jednak, ktoś poczuje się urażony gdy wykorzystam jego wiadomości, proszę o kontakt. Napiszę sprostowanie lub usunę takowe wiadomości z mojego bloga.

Będę ogromnie wdzięczna za wszelkie uwagi, zarówno dot. ew. błędów rzeczowych, ortograficznych, faktograficznych i innych. Propozycje, pomysły, sugestie dot. układu treści, nowych tematów, i inne uwagi proszę przesyłać na adres: jagusinka@gmail.com
Tuż pod tym tekstem jest księga gości - możesz napisać co myślisz o moim blogu :)

KSIĘGA GOŚCI

KSIĘGA GOŚCI - pisz szczerze, każda opinia jest dla mnie ważna :)

Możesz tutaj napisać co myślisz o moim blogu :)

Obserwatorzy

środa, 6 października 2010

Mniszków

Mniszków – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie opoczyńskim, w gminie Mniszków. Miejscowość jest siedzibą gminy Mniszków. Do 1954 roku siedziba gminy Radonia. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa piotrkowskiego. Mniszków położony jest przy trasie nr 12 z Sulejowa do Opoczna. Jadąc od tej strony, dwór znajduje się po lewej stronie drogi.


Współrzędne obiektu:
20.0324 E
51.3701 N


W Mniszkowie zachował się dwór wzniesiony w XIX stuleciu. Budowla nawiązuje do klasycyzmu. Znajduje się w pozostałościach parku. Dwór jest zamieszkały, lecz niestety zaniedbany.

Początki gminy Mniszków sięgają czasów średniowiecza. Przez jej tereny przebiegały szlaki komunikacyjne, łączące grody kasztelańskie w Wolborzu i Żarnowie. Większość wsi, wchodzących w skład gminy wspomina w swych dziełach J. Długosz. Mniszków to bardzo stara, średniowieczna osada istniejąca już w początkach XIII stulecia. Jej właścicielami byli w 1373 r. bliżej nieznani Pakosz, Jakusz i Florian. Z Mniszkowem związany był deputowany Trybunału Koronnego Krosnowski, bibliofil, człowiek światły, który będąc zwolennikiem króla ścigany był przez konfederatów barskich i tu się przed nimi ukrywał.

3 komentarze:

 1. Witam
  Ja także trafiłam tu przypadkiem. Fascynują mnie dworki dwory - raczej od strony architektury- dzięki internetowi można dużo zwiedzić- nie ruszajac sie z miejsca. Przeczytała w notce, ze wspomina Pani o nazwisku Pakosz- Ja kiedyś natknęłam się na taką informacje - że Zawisza czarny zwykł był mawiać- " Jeśli podpisze Pakosz to ja takoż " Zapamiętałam - w związku z tym, że u mnie w rodzinie ktoś kiedyś przysiegał na słowo Zawiszy. I nie dotrzymał. Stąd mi to utkwiło w głowie to ciekawe " porzekadełko" a w ogóle chyba nieznane. Pakosz był zaufanym któregoś z królów ale nie pamiętam już o którego chodziło, niechce mi się w tej chwili dokładnie szukać- ale myślę, że Pani sobie z tym poradzi.
  Pozdrawiam em: s.nasturcja spa cja 8888 mał pa yahoo.pl
  Pozdrawiam
  Grażyna

  OdpowiedzUsuń
 2. Moja prababcia pracowała tam "u dziedzica"....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy wie Pan kto był właścicielem dworku ok.roku 1840? Moja pra-pra-prababcia tam się urodziła.pozdr. mail: polinezja666@gmail.com

   Usuń