Tytułem wstępu

Na wstępie chciałam zaznaczyć, iż blog mój w żaden sposób nie aspiruje do miana jakiegoś poważniejszego przedsięwzięcia naukowego i ma głównie charakter hobbystyczny i w pełni amatorski. Intencją moją było, jest i będzie, zachęcenie czytelnika do odwiedzenia tych cudownych miejsc w Polsce oraz do zapoznania się z ich historią, klimatem. Poszczególne teksty (głównie w opisach miejscowości) pochodzą nieraz z trzech-czterech źródeł (całkowicie ze sobą przemieszanych), tak więc zdecydowałam się (przed wszystkim ze względu na czytelność i specyfikę przekazu www) nie podawać dziesiątków przypisów do każdego liczącego parę słów fragmentu. Informacje zamieszczone w w moim blogu dotyczące zamków pochodzą głównie z "Leksykonu zamków w Polsce" [ autorzy: Salm Jan, Kołodziejski Stanisław, Kajzer Leszek] oraz stron internetowych poświęconych temu zagadnieniu. Zaś wiadomości dotyczące samych miejscowości znajduję głównie w Wikipedii, na stronach tych gmin i miejscowości, bądź też ze stron prywatnych poświęconych danym miejscowościom czy obiektom. Jeżeli jednak, ktoś poczuje się urażony gdy wykorzystam jego wiadomości, proszę o kontakt. Napiszę sprostowanie lub usunę takowe wiadomości z mojego bloga.

Będę ogromnie wdzięczna za wszelkie uwagi, zarówno dot. ew. błędów rzeczowych, ortograficznych, faktograficznych i innych. Propozycje, pomysły, sugestie dot. układu treści, nowych tematów, i inne uwagi proszę przesyłać na adres: jagusinka@gmail.com
Tuż pod tym tekstem jest księga gości - możesz napisać co myślisz o moim blogu :)

KSIĘGA GOŚCI

KSIĘGA GOŚCI - pisz szczerze, każda opinia jest dla mnie ważna :)

Możesz tutaj napisać co myślisz o moim blogu :)

Obserwatorzy

środa, 6 października 2010

Dobrzelów

Dobrzelów – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie bełchatowskim, w gminie Bełchatów. Teren pałacowo-parkowy jest ogrodzony. Udało się wejśc bez problemu. W parku jest kilka sadzawek i...... krokodyle. Na szczęście z gliny. Innych groźnych zwierząt nie stwierdzono.
Dobrzelów na mapie google

Współrzędne obiektu:
19.3959 E
51.3885 N

Klasycystyczny zespół dworsko-parkowy w Dobrzelowie wzniesiony został w I połowie XIX wieku. Jego centrum stanowi dwór, oraz stojąca obok, współczesna mu oficyna.

Murowany, parterowy dwór wzniesiono na planie prostokąta. Posiada podpiwniczenie. Układ wnętrza jest dwutraktowy, na osi budynku znajduje się sień główna.
 Z okresu późniejszej przebudowy pochodzą weranda i taras. Elewację frontową dworu zdobią pseudodoryckie belkowanie i lizeliny. Całość wieńczy dwuspadowy dach. Oficyna dworska posiada ganek kolumnowy zwieńczony trójkątnym szczytem. Nakryta jest czterospadowym dachem.

W parku odnaleźć można pomnikowe okazy drzew. Całość jest dziś zadbana. Wyremontowany dwór należy do osoby prywatnej i spełnia funkcje mieszkalne.
 Jak widać można też spotkać w parku bestię :) i to nie jedną. Ciekawy i oryginalny pomysł.

1 komentarz:

  1. Witam.
    Bardzo ciekawy blog Pani tworzy.
    Z Pozdrowieniami Ewa.

    OdpowiedzUsuń