Tytułem wstępu

Na wstępie chciałam zaznaczyć, iż blog mój w żaden sposób nie aspiruje do miana jakiegoś poważniejszego przedsięwzięcia naukowego i ma głównie charakter hobbystyczny i w pełni amatorski. Intencją moją było, jest i będzie, zachęcenie czytelnika do odwiedzenia tych cudownych miejsc w Polsce oraz do zapoznania się z ich historią, klimatem. Poszczególne teksty (głównie w opisach miejscowości) pochodzą nieraz z trzech-czterech źródeł (całkowicie ze sobą przemieszanych), tak więc zdecydowałam się (przed wszystkim ze względu na czytelność i specyfikę przekazu www) nie podawać dziesiątków przypisów do każdego liczącego parę słów fragmentu. Informacje zamieszczone w w moim blogu dotyczące zamków pochodzą głównie z "Leksykonu zamków w Polsce" [ autorzy: Salm Jan, Kołodziejski Stanisław, Kajzer Leszek] oraz stron internetowych poświęconych temu zagadnieniu. Zaś wiadomości dotyczące samych miejscowości znajduję głównie w Wikipedii, na stronach tych gmin i miejscowości, bądź też ze stron prywatnych poświęconych danym miejscowościom czy obiektom. Jeżeli jednak, ktoś poczuje się urażony gdy wykorzystam jego wiadomości, proszę o kontakt. Napiszę sprostowanie lub usunę takowe wiadomości z mojego bloga.

Będę ogromnie wdzięczna za wszelkie uwagi, zarówno dot. ew. błędów rzeczowych, ortograficznych, faktograficznych i innych. Propozycje, pomysły, sugestie dot. układu treści, nowych tematów, i inne uwagi proszę przesyłać na adres: jagusinka@gmail.com
Tuż pod tym tekstem jest księga gości - możesz napisać co myślisz o moim blogu :)

KSIĘGA GOŚCI

KSIĘGA GOŚCI - pisz szczerze, każda opinia jest dla mnie ważna :)

Możesz tutaj napisać co myślisz o moim blogu :)

Obserwatorzy

sobota, 24 lipca 2010

Zameczek

Zameczek – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie radomskim, w gminie Przytyk.

Współrzędne GPS:
    N 51.47642
E 20.92616

Zespół dworski z poł. XIX wieku został w pisany do rejestru zabytków pod nr rej.: 787 z 16.09.1972 oraz 206/A z 14.04.1983


 We wsi Ostrów oddalonej ok 1,5km od Przytyka znajdował się, nieistniejący już dzisiaj, wybudowany przez Podlowskich zamek. Nazwa wsi wzięła się od wyspy stworzonej poprzez rozwidlenie a potem złączenie rzeki Radomki. W późniejszym okresie wieś zmieniła nazwę na Zameczek. Dobra przytyckie pozostawały w rękach Podlowskich do roku 1731. Później pozostawały kolejno w rękach Kawaśniewskich, Tarłowskich i Kochanowskich. Na początku XIX wieku Zameczek zakupił Ignacy Dzianott. PO jego smierci majątek odziedziczyli dwaj synowie Teobold i Konstanty. w roku 1850 na podstawie projektu Franciszka Marii Lanciego wybudowany został dworek. Po śmierci braci, majątek przechodzi w ręce synów Konstantego, którzy sprzedają go w 1871 roku Ignacemu de Goerscht Drużbackiemu.

W roku 1868 majątek dostaje w posagu córka Ignacego Felicja Drużbancka, która wychodzi za mąż za Włodzimierza Lubienieckiego. Do roku 1945 Zameczek pozostaje w rękach Lubienieckich.


W czasie reformy rolnej majtek zostaje rozparcelowany a dwór wraz z parkiem staje się własnością Państwowego Gospodarstwa Rolnego, przemianowanego w 1962 roku na Wojewódzki Zakład Unasieniania Zwierząt.Obecnie pałac znajduje się w rekach prywatnych i mieści się w nim restauracja "Zameczek". W parku znajduje się objęty ochroną dąb szypułkowy.


2 komentarze:

  1. Pomyłka w opisie. Zameczek to wieś w powiecie radomskim, koło przytyka i zdjęcia przedstawiają właśnie ten dworek

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za uwagi... już poprawiłam :)

    OdpowiedzUsuń