Tytułem wstępu

Na wstępie chciałam zaznaczyć, iż blog mój w żaden sposób nie aspiruje do miana jakiegoś poważniejszego przedsięwzięcia naukowego i ma głównie charakter hobbystyczny i w pełni amatorski. Intencją moją było, jest i będzie, zachęcenie czytelnika do odwiedzenia tych cudownych miejsc w Polsce oraz do zapoznania się z ich historią, klimatem. Poszczególne teksty (głównie w opisach miejscowości) pochodzą nieraz z trzech-czterech źródeł (całkowicie ze sobą przemieszanych), tak więc zdecydowałam się (przed wszystkim ze względu na czytelność i specyfikę przekazu www) nie podawać dziesiątków przypisów do każdego liczącego parę słów fragmentu. Informacje zamieszczone w w moim blogu dotyczące zamków pochodzą głównie z "Leksykonu zamków w Polsce" [ autorzy: Salm Jan, Kołodziejski Stanisław, Kajzer Leszek] oraz stron internetowych poświęconych temu zagadnieniu. Zaś wiadomości dotyczące samych miejscowości znajduję głównie w Wikipedii, na stronach tych gmin i miejscowości, bądź też ze stron prywatnych poświęconych danym miejscowościom czy obiektom. Jeżeli jednak, ktoś poczuje się urażony gdy wykorzystam jego wiadomości, proszę o kontakt. Napiszę sprostowanie lub usunę takowe wiadomości z mojego bloga.

Będę ogromnie wdzięczna za wszelkie uwagi, zarówno dot. ew. błędów rzeczowych, ortograficznych, faktograficznych i innych. Propozycje, pomysły, sugestie dot. układu treści, nowych tematów, i inne uwagi proszę przesyłać na adres: jagusinka@gmail.com
Tuż pod tym tekstem jest księga gości - możesz napisać co myślisz o moim blogu :)

KSIĘGA GOŚCI

KSIĘGA GOŚCI - pisz szczerze, każda opinia jest dla mnie ważna :)

Możesz tutaj napisać co myślisz o moim blogu :)

Obserwatorzy

piątek, 2 października 2009

Wojciechów

Do wieży pozostałej po zamku w Wojciechowie dojechać jest bardzo łatwo. Stoi w centrum miejscowości, na wzgórzu jest więc widoczna z daleka.


Współrzędne GPS:
N 51°14'11,05''
E 22°14'33,14''

Tuż przy zamku znajduje się niewielki parking, z którego oczywiście skorzystaliśmy.
Do wieży - muzeum prowadzi droga wzdłuż dawnych murów zamkowych. Widać w murach otwory strzelnicze.

Zamek w Wojciechowie to obecnie tylko wieża mieszkalno-obronna stojąca w centrum wsi przy małej rzeczce, dopływie Bystrej. Wieża zwana jest "ariańską", ponieważ w XVI została zamieniona przez innowierców na zbór ariański. Zbudowana jest z kamienia na planie czworoboku o wymiarach 12x13 m i posiada trzy kondygnacje.

Warowną siedzibę murowaną w Wojciechowie wzniósł prawdopodobnie w II poł. XV w. Piotr Szczekocki ale szybko rozbudował ją albo Andrzej Tęczyński albo Jan Pilecki. Zamek otoczony był najpierw umocnieniami drewniano-ziemnymi, a następnie murem ze strzelnicami kluczowymi, pełnił bowiem ważne funkcje strategiczne - leżał na trakcie z Krakowa na Łuków i Litwę oraz na drodze z Lublina do Kazimierza.

Od strony północnej wieżę wspierają masywne narożne szkarpy, dziś jest tam kawiarnia. Od południa z kolei dostawiona jest otynkowana przybudówka z klatką schodową, która nieco psuje ogólny wygląd obiektu. Pierwotnie właśnie od tej strony prowadziło wejście.
Zachowała się też fosa. Nie jest dokładnie znany pierwotny wygląd założenia. Przy wieży od strony południowej stał kiedyś budynek zamkowy prawdopodobnie z drewniano-ziemnymi bastejami. Był on piętrowy, trójdzielny i posiadał alkierz z klatką schodową oraz być może wieżę. Odkryte przez archeologów resztki pokazały że frontowa elewacja zbudowana była z ozdobnej cegły szkliwionej z motywem rombów.
Na środku sali muzeum regionalnego stoi oszklona gablotka z makietą zamku.


Także od strony płn.-zach. odnaleziono ślady jakichś ufortyfikowanych zabudowań, przypuszczalnie było to podzamcze z folwarkiem. Stoi tam stodoła, w której widać jeszcze dawny mur zamkowy ze strzelnicami.
Obecnie w wieży mieści się m.in. biblioteka gminna oraz Muzeum Kowalstwa, Wojciechów jest bowiem miejscem słynnych ogólnopolskich spotkań kowali. Odbywają się tu wtedy pokazy i konkursy kucia.

W muzem kowalstwa można sobie własnoręcznie wybić monetę. Niestety tylko z wytłoczeniem muzeum a nie indywidualnym, ale i tak frajda jest, szczególnie dla dzieci.

W muzeum regionalnym odtworzone są izby starej wiejskiej chałupy. Kuchnia:Sypialnia:
Sprzęty domowe:W sumie, może samego zamku nie za wiele, jedynie wieża ale bardzo fajnie można spędzić czas.
Warto wybrać się do Wojciechowa w okresie kiedy organizowane są różne imprezy kowalskie:
Ogólnopolskie spotkania kowali
Odbywają się w Wojciechowie od 1984 roku. Od 1992 roku ich organizatorem jest Gminny Ośrodek Kultury. Jest to czterodniowa impreza, podczas której spotykają się najlepsi kowale artyści z całej Polski i z zagranicy.
Impreza cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony kowali artystów. Oprócz wielu kowali z terenu naszego kraju, w imprezach brali również udział kowale z Białorusi oraz Węgier. Byli to zarówno kowale prowadzący własne kuźnie jak i kowale którzy ze względu na wiek lub stan zdrowia nie pracują już w swoich kuźniach, lecz swoją wiedzę i doświadczenie mogą przekazać młodym.
Od 1992 r. Ogólnopolskie Spotkania Kowali odbywają się cyklicznie w lata parzyste. W roku 2000 w Spotkaniach wzięło udział 30 kowali w tym czterech z Białorusi.
Spotkania są doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, zawarcia przyjaźni i wyrażenia problemów z jakimi spotyka się kowal artysta w codziennej pracy. W czasach, kiedy kuźnie pełne są nowoczesnych urządzeń mają one też za zadanie podtrzymywanie tradycyjnych wzorów i technik kowalskich.
Stałym elementem wszystkich spotkań jest udział uczestników Spotkań w trzech przygotowanych przez organizatorów konkursach: kowalstwa artystycznego, kucia artystycznego oraz kucia konia. Prace konkursowe oceniane są przez jury w skład którego wchodzą etnografowie i kowale artyści.
Konkurs kowalstwa artystycznego
Kowale we własnych kuźniach wykuwają pracę konkursową na temat wskazany przez organizatora stosując tradycyjne techniki kowalskie. Po przyjeździe do Wojciechowa przekazują ją jury konkursu. Tematy prac konkursowych są bardzo różne: w 1998 r. były to żyrandole, minimum czteropunktowe z bogatym zastosowaniem motywów roślinnych, w 2000 r. - kraty lub ogrodzenia. Drugą pracę na dowolny temat wykonują w pierwszym dniu Spotkań.
Jury oceniając prace wykonane na konkurs kowalstwa artystycznego, zgodnie z założeniami regulaminu bierze pod uwagę: wykorzystanie tradycyjnych technik kowalskich, kompozycję wykonanych przedmiotów, funkcjonalność, nawiązanie do tradycji regionalnych oraz poziom artystyczny wykonanych prac.
Konkurs kucia artystycznego
W drugim dniu Spotkań podczas konkursu zadaniem uczestnika jest wykonanie od podstaw pracy na zadany bezpośrednio przed konkursem temat w określonym czasie. W roku 1998 były to wywieszki informacyjno – reklamowe, podczas kolejnych Spotkań kowale wykonywali tradycyjny metalowy detal architektoniczny – wiatrowskaz.
Jury ocenia prace z zachowaniem tych samych kryteriów jakie dotyczyły konkursu kowalstwa artystycznego, czyli: wierność regionalnej tradycji, poziom artystyczny wykonywanych prac, adaptacja elementów tradycyjnych do współcześnie używanych przedmiotów.

Konkurs kucia konia
Głównymi kryteriami oceny są czas kucia oraz spełnienie wszystkich niezbędnych warunków potrzebnych przy prawidłowym kuciu konia, a głównie oczyszczenie kopyta i dopasowanie do niego podkowy.
Warsztaty kowalstwa
Warsztaty obejmują zajęcia teoretyczne i praktyczne. Część teoretyczną stanowi szkolenie z zakresu BHP, regionalizmu, właściwości i obróbki metali oraz podstawowe zasady projektowania wyrobów. Zajęcia praktyczne obejmują m.in. naukę podstawowych technik kowalskich takich jak: zginanie, wydłużanie, hartowanie, przebijanie, oksydowanie, zgrzewanie metali, oraz naukę wykonywania narzędzi kowalskich pod kierunkiem mistrzów kowalstwa.
Każde zajęcia poprzedzone są instruktażem przeprowadzonym w formie wykładu. Instruktaż zakończony jest pokazem ze szczegółowym omówieniem wykonywanej czynności bądź operacji. Po zakończeniu części teoretycznej uczniowie pod kierunkiem mistrzów wykonują prace zbiorowe bądź indywidualne.
Prace wykonane podczas Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich stanowią dużą kolekcję różnorodnych świeczników, zawiasów, krzyży, kinkietów, kwietników, zestawów kominkowych. Wśród nich znajduje się także zegar słoneczny, róże, rama do lustra i wiele innych prac wykonanych tradycyjnymi technikami kowalskimi.
Tradycją jest, że prace zbiorowe wykonane przez uczniów zdobią otoczenie Wieży Ariańskiej i dają przedsmak tego, co się mieści w Muzeum Kowalstwa. Dotychczas młodzi kowale wykonali balustradę, lampy oświetleniowe, wywieszki informacyjne itp.
Ogólnopolskie targi sztuki kowalskiej
W 2001 r. w związku z narastającą potrzebą promocji kowalstwa tworzenia oraz rynku zbytu na kowalskie wyroby artystyczne i użytkowe po raz pierwszy zorganizowane zostały targi. Wzięli w nich udział kowale z całej Polski, którzy na przygotowanych przez organizatora stoiskach prezentowali swoje wyroby.
Towarzyszący im pokaz kucia był dla młodych adeptów sztuki kowalskiej doskonałym uzupełnieniem nauki. Podczas pokazu uczestnicy Warsztatów pracowali w charakterze pomocników. Taka forma uczestnictwa pozwoliła na zaobserwowanie różnic w technikach i formach wykonywanych przez mistrzów prac wynikających z odrębności regionalnych kowalstwa polskiego.


A dla dzieci są także inne atrakcje, takie jak np.:

Twórczy Piknik w Wojciechowie

W czasie przeznaczonym na zajęcia dzieci własnoręcznie wykonują jedną pracę wybraną techniką rękodzielniczą. Wyroby te stanowią doskonałą pamiątkę z Wojciechowa
    MASA SOLNA - Proponujemy wykonywanie "PODKOWY SZCZĘŚCIA" z masy solnej wypiekanej na miejscu. Czas zajęć - wykonanie - 1 godz. Pieczenie 1 godz. Koszt 4 zł /os.
    MAKRAMA - wykorzystując funkcję ozdobną makramy proponujemy wykonanie "WIĄZANEJ BIŻUTERII" (wisiorki, bransolety, naszyjniki ze sznurków i koralików lub z muliny). Czas wykonania 1 godz. Koszt zajęć 4 zł / os.
    BIBUŁKARSTWO - dzieci wykonają BUKIETY KWIATÓW (róże, tulipany) z różnokolorowej bibuły. Dzieci wyrobią sprawność manualną i wyniosą z Wojciechowa bukiety pięknych bibułkowych kwiatów. Czas zajęć 1 godz Koszt 3 zł / os.
    WYROBY ZE SKÓRY - wykorzystując właściwości skóry dzieci z łatwością wykonają z tego surowca BIŻUTERIĘ (broszki, bransoletki), dekoracyjne RAMKI NA ZDJĘCIA lub oklejane skórą DZBANKI I SŁOICZKI. Czas zajęć 1,5 godz. Koszt zajęć 6 zł/os

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz