Tytułem wstępu

Na wstępie chciałam zaznaczyć, iż blog mój w żaden sposób nie aspiruje do miana jakiegoś poważniejszego przedsięwzięcia naukowego i ma głównie charakter hobbystyczny i w pełni amatorski. Intencją moją było, jest i będzie, zachęcenie czytelnika do odwiedzenia tych cudownych miejsc w Polsce oraz do zapoznania się z ich historią, klimatem. Poszczególne teksty (głównie w opisach miejscowości) pochodzą nieraz z trzech-czterech źródeł (całkowicie ze sobą przemieszanych), tak więc zdecydowałam się (przed wszystkim ze względu na czytelność i specyfikę przekazu www) nie podawać dziesiątków przypisów do każdego liczącego parę słów fragmentu. Informacje zamieszczone w w moim blogu dotyczące zamków pochodzą głównie z "Leksykonu zamków w Polsce" [ autorzy: Salm Jan, Kołodziejski Stanisław, Kajzer Leszek] oraz stron internetowych poświęconych temu zagadnieniu. Zaś wiadomości dotyczące samych miejscowości znajduję głównie w Wikipedii, na stronach tych gmin i miejscowości, bądź też ze stron prywatnych poświęconych danym miejscowościom czy obiektom. Jeżeli jednak, ktoś poczuje się urażony gdy wykorzystam jego wiadomości, proszę o kontakt. Napiszę sprostowanie lub usunę takowe wiadomości z mojego bloga.

Będę ogromnie wdzięczna za wszelkie uwagi, zarówno dot. ew. błędów rzeczowych, ortograficznych, faktograficznych i innych. Propozycje, pomysły, sugestie dot. układu treści, nowych tematów, i inne uwagi proszę przesyłać na adres: jagusinka@gmail.com
Tuż pod tym tekstem jest księga gości - możesz napisać co myślisz o moim blogu :)

KSIĘGA GOŚCI

KSIĘGA GOŚCI - pisz szczerze, każda opinia jest dla mnie ważna :)

Możesz tutaj napisać co myślisz o moim blogu :)

Obserwatorzy

piątek, 2 października 2009

Kodeń


Aby znaleźć pozostałości po zamku w Kodniu należy kierować się na Kalwarię Kodeńską.


Współrzędne GPS:
N 51°54'41,38''
E 23°36'36,64''

Zespół kaplic drogi krzyżowej znajdujących się na terenie dawnej rezydencji rodu Sapiehów. Został on wybudowany na wale otaczającym dawny arsenał (zbrojownia - obecnie ołtarz polowy).

Obecnie miejsce wraz z ze znajdującym się tu kościołem pw. św. Ducha, martyrologium, piwnicami zamkowymi, zbrojownią i ogrodem zielnym stanowi kompleks religijny.
Budowę zamku w Kodniu zapoczątkował w 1511 roku Jan Sapieha, a po jego śmierci w 1520 roku budowę kontynuował jego syn, Paweł - wojewoda podlaski. Warownię ulokowano przy ujściu rzeki Kałamanki do Bugu. Syn Pawła, Mikołaj dokonał przebudowy zamku i wzniósł nowy pałac. W końcu XVI wieku zamek był już okazałą, trójkondygnacyjną budowlą, w stylu późnego gotyku z cerkwią, wzniesioną w 1530 roku. Kolejnej przebudowy rezydencji dokonała księżna Elżbieta z Branickich Sapieżyna, przeznaczając ją na siedzibę swojego syna Kazimierza Nestora - ostatniemu dziedzicowi Kodnia z rodu Sapiehów. W 1800 roku po śmierci księżnej Elżbiety, Sapiehowie przenieśli się do Krasiczyna, a zamek w Kodniu stał pusty i powszechnie dostępny.
Czas zrobił swoje tak że grabiona i dewastowana rezydencja praktycznie przestała istnieć. Zachowała się tylko cerkiew zamkowa ( obecnie kościół św. Ducha) i wały. W 1918 roku zespół zamkowy przejęła parafia rzymskokatolicka w Kodniu. Zniwelowano część terenu, a na fundamentach arsenału wybudowano ołtarz polowy. W latach 70-tych XX wieku na miejscu zamku zbudowano ogromnych rozmiarów taras, pod którym urządzono muzeum. Jest tu także mały sklepik gdzie można kupić zioła, miód pitny i podpłomyki staropolskie.


Z zamku zbudowanego przez biskupów łuckich pozostały tylko fortyfikacje, oficyny pochodzą z późniejszego pałacu. Zamek zbudowany został w XV wieku, ufortyfikowany natomiast był w XVI i XVII wieku. Zniszczony w czasie potopu szwedzkiego. Na pałac w stylu barokowym został przebudowany pod koniec XVIII wieku. Ostatnie lata życia spędził tu biskup Adam St. Naruszewicz.

W latach 2000-2007 r. wybudowano murowane kaplice drogi krzyżowej. Udało się odtworzyć również zabytkową studnię w dawnym ogrodzie Sapiehów, usytuowaną w odnowionym ogrodzie włoskim z altankami. Odnowiono wały wokół zamku i fosy.

1 komentarz: